Kategorie
Finanse

Gdzie znaleźć najlepsze programy do prowadzenia firmy? Tutaj!

W czasach, gdy technologia towarzyszy nam codziennie, każdy, kto ma swoją firmę, musi mieć sprawny program komputerowy, który ułatwi zarządzanie nią, a także codzienną pracę. Można kupić program desktopowy lub korzystać z nowoczesnych aplikacji sieciowych uruchamianych w przeglądarce internetowej. Jakie programy kupić? Którego producenta oprogramowania wybrać, by móc liczyć na najlepszą jakość usług?

producent oprogramowania, jpk, Reset2

Jak wybrać producenta oprogramowania?

Programy komputerowe do prowadzenia firmy można kupić po prostu w sklepie. Jeśli wybierzmy dobry i sprawdzony punkt sprzedaży, z pewnością otrzymamy rady i pomoc, by kupić to, co jest nam potrzebne. Przed zakupem można także przeczytać dane o wybranych produktach na stronach producenta oprogramowania; wszelkich informacji udzieli nam także pracownik infolinii czy działu sprzedaży. W sklepie kupimy systemy operacyjne, pakiety biurowe oraz proste programy wspomagające zarządzanie. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli gotowe produkty są dla nas wystarczające, gdyż nie ma możliwości dostosowania programu do konkretnego użytkownika. Kupujmy produkt z nośnikiem, więc płacimy podatek VAT, podobnie jak przy zakupie książki.

Zakup produktu bezpośrednio od producenta oprogramowania. Na czym to polega?

Można kupić także produkt bezpośrednio od producenta oprogramowania. Udziela on nam licencji na użytkowanie go, a szczegółowa umowa określa zasady jej użytkowania. Jest to szczególnie ważne w kwestii rozliczeń, gdyż nie płacimy podatku VAT. Nieco inaczej jest, gdy program został stworzony na nasze potrzeby – wtedy musimy zapłacić podatek od towarów i usług. Takie rozwiązanie jest chyba najlepsze, gdyż twórca programu może nie tylko dostosować go do naszych potrzeb i nam go sprzedać, lecz także pomagać nam, gdy będziemy go użytkować, czyli aktualizować i serwisować. Taka forma zakupu nie zawsze jest jednak możliwa, gdyż producenci wolą zlecić sprzedać dystrybutorom.

Komu producent oprogramowania zleca sprzedaż? Kim jest dystrybutor?

Optymalnym rozwiązaniem w przypadku chęci zakupu oprogramowania jest udanie się do dystrybutora, który instaluje programy oraz świadczy serwis gwarancyjny i pogwarancyjny dla oprogramowania. Producent oprogramowania może dawać dystrybutorom prawo do udzielania licencji na użytkowanie produktów. Jeśli chcemy w ten sposób kupić program musimy rozsądnie wybrać sprzedawcę, który będzie miał odpowiednie kwalifikacje do sprzedaży, a także będzie świadczył godne zaufania usługi serwisowe – w tej sytuacji trzeba kierować się opiniami innych użytkowników, a przede wszystkim sugestiami producenta.

Co oferuje dobry producent oprogramowania?

Pamiętajmy, że program będzie działał dobrze, jeśli będzie dobrze dopasowany do naszych potrzeb. Dobry producent powinien sprawdzić nasz system i nieodpłatnie sporządza analizę, na podstawie której informuje nas, co i za ile może przygotować, by produkt był dostosowany do naszej firmy. Kupować możemy moduły, które są nam potrzebne w danym momencie zastrzegając, że zawsze możemy dokupić to, co może być potrzebne później.

Chcąc ułatwić sobie pracę w firmie kupmy odpowiednie programy komputerowe oferowane przez zaufanego producenta oprogramowania, który udzieli odpowiednich gwarancji serwisowych.

Kategorie
Biznes Finanse

Jakie elementy powinna zawierać faktura?

Każdy płatnik VAT musi wystawiać dokument sprzedaży, czyli fakturę. Zostanie ona rozliczona i zaakceptowana przez organy kontroli podatkowej tylko wtedy, gdy będzie uzupełniona zgodnie z zasadami. Zanim zaczniemy ją wypełniać, warto dobrze sprawdzić, co powinna zawierać faktura, by nie popełnić błędu.

Warunki uznania dokumentu za fakturę. Co powinna zawierać faktura?

Faktura to rachunek wystawiany przez płatnika VAT w celu udokumentowania dokonania określonej czynności. Muszą ją wystawiać zarejestrowani podatnicy VAT, osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne. Przepisy polskiego prawa jasno określają, co powinna zawierać faktura, a mówi o tym art. 106e ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z jej zapisami, faktura musi zawierać datę wystawienia oraz numer (kolejny w ramach dokumentów danego sprzedawcy). Wpisuje się także dane podatnika oraz jego numer, którym identyfikuje się w systemie podatkowym. Trzeba wpisać także datę płatności. Na dokumencie musi się znaleźć również data doręczenia towarów, nazwa usługi lub towaru, ich miara oraz ilość, cena jednostkowa bez podatku VAT, kwoty ewentualnych upustów, wartość towaru, stawka podatku, suma wartości sprzedanych towarów lub usług oraz łączna kwota należności.

Zobacz: https://faktoria.pl/porada/Co-powinna-zawierac-faktura–Faktoria

Co powinna zawierać faktura imienna?

Jeśli sprzedajemy coś firmie, musimy wystawić fakturę. Nieco inaczej jest w przypadku osób prywatnych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. W takiej sytuacji można (ale nie trzeba) wystawić fakturę imienną, która nie musi zawierać wszystkich danych, np. nie ma potrzeby umieszczania numeru identyfikacji podatkowej.

Co powinna zawierać faktura uproszczona?

Obecnie podatnicy VAT czynni oraz zwolnieni mogą wystawiać tzw. faktury uproszczone w przypadku, gdy kwota zakupu nie przekracza 450 zł. Na takim dokumencie trzeba zamieścić datę wystawienia, datę wykonania usługi lub dostarczenia towarów, kolejny numer, imię i nazwisko podatnika oraz jego adres, numery identyfikacyjne wystawiającego i odbierającego fakturę, nazwę towaru lub usługi, kwoty rabatów, ceny jednostkowe i cena za całość.

Co musi zawierać faktura? Czy podpis jest potrzebny?

Obecnie nie ma obowiązku umieszczania na fakturze podpisu sprzedawcy i nabywcy oraz pieczątek firmowych. Nawet bez nich dokument będzie uznany za prawidłowy plik księgowy. Podpis musi być umieszczony w następujących przypadkach: faktura na rzecz rolników ryczałtowych (faktura VAT-RR), faktura korygujące (na minus) oraz nota korygująca.

Zanim sprawdzimy, co musi zawierać faktura, dokładnie zapiszmy dane kontrahenta, by nie okazało się, że brakuje czegoś, bez czego nie można wystawić dokumentu.

Kategorie
Finanse

Czy warto trzymać pieniądze na lokacie? Plusy i minusy

Lokata bankowa to jeden z najpopularniejszych produktów finansowych. Nic dziwnego, według ekspertów uchodzi za najbezpieczniejszą formę pomnażania oszczędności. Jakie są wady i zalety trzymania środków na lokacie bankowej? O czym warto pamiętać?

lokaty, konta bankowe, kredyty, Nest Bank

Zalety lokat bankowych

Dużą popularność lokaty bankowe zawdzięczają kilku czynnikom:
– proste i przejrzyste zasady,
– niski procent ryzyka,
– zabezpieczenie środków.
Dla wielu osób najważniejszym czynnikiem są właśnie przejrzyste zasady lokat bankowych i kont oszczędnościowych. Zakładamy lokatę, przelewamy środki i po określonym terminie wyciągamy kwotę powiększoną o odsetki zawarte w umowie z bankiem. Dla wielu osób jest to wygodny, a zarazem bezpieczny sposób na pomnażanie oszczędności. Dodatkowym atutem, jest możliwość zlikwidowania lokaty bankowej i konta oszczędnościowego w dowolnym czasie i wypłata środków. W nieprzewidzianych sytuacjach życiowych jest to swoista forma zabezpieczenia, w którym utrata odsetek wiąże się jedynie z lekką niedogodnością. Lokata bankowa i konto oszczędnościowe to produkty o minimalnym ryzyku utraty części lub całości kapitału, dlatego wiele osób decyduje się na tę formę pomnażania środków.
Wystarczy dotrzymać podanego w umowie z bankiem terminu, aby cieszyć się zyskiem z odsetek. Wiele osób boi się ryzyka utraty ciężko zarobionych pieniędzy, więc zgodnie z zasadą „lepszy rydz niż nic” woli mieć mniejsze zyski niż najpierw duży zysk, a potem mocno odczuwalną stratę. Kolejną zaletą jest również zabezpieczenie środków. Posiadanie kapitału na lokacie bankowej czy koncie oszczędnościowym pozwala zyskać spokój i poczucie bezpieczeństwa w razie nieprzewidzianych sytuacji losowych. Wypłacenie środków w momencie kiedy najbardziej ich potrzebujemy przemawia na duży plus lokat bankowych i kont oszczędnościowych.

Wady lokat bankowych

Dla wielu osób lokowanie środków na lokacie bankowej czy koncie oszczędnościowym wiąże się z gwarancją zysku, małym stopniem ryzyka i zabezpieczeniem na przyszłość. Z drugiej strony, produkt może być zupełnie nieatrakcyjny dla osób, które szukają sposobu na znaczne powiększenie ulokowanego kapitału.
Lokata bankowa to zazwyczaj 2-5% zysku, co wydaje się niewiele w momencie posiadania sporych środków na inwestycję lub po prostu lubimy ryzyko i chcemy sprawdzić różne sposoby pomnażania oszczędności. Dodatkowo, dla wielu osób może okazać się problematyczne utrzymanie środków przez określony w umowie czas. Zlikwidowanie lokaty czy konta oszczędnościowego przez terminem zawartym w umowie, jest jednoznaczne z utratą wypracowanych odsetek. Dla kogoś komu zabrakło niewiele do umownego terminu, a sytuacja zmusiła go do likwidacji lokaty bankowej czy konta oszczędnościowego, może być to sporym minusem. Dla wielu osób sporym minusem jest również inflacja, choć istnieją lokaty bankowe, które sobie z nią radzą, jednak bardzo trudno o znalezienie tego rodzaju oferty. Pomimo kilku wad, lokata wciąż jest jednym z bezpieczniejszych sposobów lokaty kapitału.

Kategorie
Finanse

5 sprawdzonych sposobów na zdobycie dodatkowych środków. Sprawdź, jak to zrobić

Wielu z nas brakuje pieniędzy. Musimy więc dobrze przyjrzeć się swoim finansom. Być może znajdziemy sposób na oszczędności. Czasami po prostu nas nie stać, by co miesiąc wpłacać na konto oszczędnościowe. A może tylko tak nam się wydaje? Poszukajmy nowych sposobów na zdobycie gotówki. Przyjrzyjmy się, co kupujmy i gdzie spędzamy wolny czas.

Zanim wpłacimy pieniądze na konto oszczędnościowe. Skąd je wziąć?

Zanim zaczniemy szukać oszczędności w dodatkowym budżecie, sprawdźmy, czy nie wydajemy za dużo. Oczywiście zawsze możemy znaleźć dodatkową pracę, ale wszystko warto połączyć. Zacznijmy od sprzedaży niepotrzebnych rzeczy. Przejrzyjmy szafy i odłóżmy ubrania, buty i torebki w dobrym stanie. A może mamy sprawny sprzęt elektroniczny, który już nie jest nam potrzebny. Wszystko trzeba sfotografować i wystawić na sprzedaż na jednym z przeznaczonych do tego portali. Zgromadzone w ten sposób środki wpłaćmy na konto oszczędnościowe. A może poszukamy dodatkowej pracy? Jeśli mamy czas, możemy przejrzeć oferty dla osób z naszym wykształceniem. Zawsze można wieczorami pracować w domu. Sposobów na dorobienie do pensji, a wszystko zależy od tego, co potrafisz. Wracając do oszczędności – przede wszystkim trzeba przyjrzeć się swoim wydatkom. Zwróćmy uwagę na to, co i jak kupujemy. Bardzo często zbędne wydatki w domu biorą się stąd, że nie mamy świadomości ich istnienia. Co trzeba zrobić? Musimy prowadzić budżet domowy, by wiedzieć, na co wydajemy swoje fundusze. Może uda się tak ustalić wydatki, by zostało nam więcej pieniędzy, które będziemy mogli przeznaczyć na spłatę długów (jeśli je mamy) lub budowanie funduszu na niespodziewane wydatki. Zrezygnujmy z jedzenia na mieście i zamawiania posiłków do domu. Przejrzyjmy strony internetowe, na których znajdziemy wiele przepisów, z których wykonaniem na pewno sobie poradzimy. Nauczymy się robić pełnowartościowe posiłki, które będziemy mogli zabierać do pracy, by nie kupować gotowych kanapek czy sałatek. Jeśli jest to możliwe, dojeżdżajmy do pracy rowerem lub komunikacją miejską, co pozwoli oszczędzić pieniądze, które dotąd wydawaliśmy na paliwo.

Oszczędzanie na koncie oszczędnościowym lub lokatach. Czy to się opłaca?

Jeśli mamy nadwyżki finansowe, pieniądze możemy wpłacić na lokatę lub konto oszczędnościowe.
Środki zgromadzone na lokacie będą niejako zamrożone, gdyż nie będziemy mogli po nie sięgnąć przed czasem, na który zawarliśmy umowę. Oczywiście możemy je wypłacić, ale wtedy odzyskamy tylko kapitał i stracimy wszystkie odsetki, więc nie zarobimy. Wpłacając pieniądze na konto oszczędnościowe możemy być pewni, że będą one generować zysk. Możemy w dowolnym momencie je wypłacić, nie tracąc zarobionych dotąd odsetek. Najwygodniej jest założyć takie konto w swoim banku, gdyż przelewanie pieniędzy na nie będzie ułatwione. Ponadto z niektórych rachunków oszczędnościowych nie da się wykonać przelewów na konto inne niż własne, co generuje konieczność posiadania drugiego rachunku w tym samym banku. Zwróćmy uwagę na wysokość oprocentowania, bo to od tego parametru, ile będą zarabiać nasze pieniądze ulokowane na koncie.
Zdobywanie dodatkowych pieniędzy może być trudne, ale czasami wystarczy po prostu kontrolować wydatki. Wystarczy zacząć prowadzić domowy budżet, by zauważyć, ile pieniędzy przecieka nam przez palce. Do oszczędzania dobre jest konto oszczędnościowe, do którego można dopłacać pieniądze.

Tutaj dowiesz się więcej: https://nestbank.pl/dla-ciebie-i-rodziny/oszczednosci-lokaty/nest-oszczednosci

Kategorie
Finanse

Jak obliczyć składkę OC?

Każdy właściciel pojazdu jest zobowiązany do opłacania ubezpieczenia OC przypisanego do jego auta. Dla wielu kierowców jest to bardzo spory wydatek i poszukują oni różnych metod obniżania takich składek. Warto dowiedzieć się jak obliczać składki OC, aby móc porównywać oferty towarzystw ubezpieczeniowych i wybrać spośród nich taką, która jest dopasowana do konkretnych potrzeb i możliwości finansowych.

Wysokie ceny polis OC sprawiają, że wykupienie ubezpieczenia pojazdu może być bardzo dużym wydatkiem w perspektywie rocznej. Należy pamiętać, że jest to ubezpieczenie obowiązkowe, które chroni przed roszczeniami osób poszkodowanych w wyniku stłuczki, itp. Brak ubezpieczenia OC wiąże się z dotkliwymi karami finansowymi, więc o wiele lepiej jest poszukać tańszego ubezpieczenia i wykupić je niż płacić ogromne kary. W poszukiwaniach może pomóc dobry kalkulator OC czy też firmy zajmujące się pośrednictwem i porównywaniem ofert ubezpieczeniowych.

Czynniki wpływające na cenę ubezpieczenia OC

Każde towarzystwo, firma pośrednicząca czy też strona internetowa o tematyce ubezpieczeń komunikacyjnych, posiada swój kalkulator OC, dzięki któremu można obliczyć cenę polisy w konkretnych towarzystwach po podaniu odpowiednich danych. Przed skorzystaniem z takiego udogodnienia, warto jednak rozpatrzyć czynniki, które mogą wpłynąć na cenę, jaką zapłacimy za ubezpieczenie OC.

Towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają uwagę na miejsce zamieszkania klienta. Jeśli mieszka on w miejscowości, w której statystyki wypadków są wysokie, wówczas cena polisy będzie wyższa. Nie bez znaczenia jest wiek, doświadczenie i historia ubezpieczeniowa klienta. Osoba młoda, niedoświadczona lub taka, która ma w swojej historii wyrządzoną szkodę, musi liczyć się z wyższą stawką. Istotne są więc wypracowane zniżki. Dodatkowo na cenę OC wpływa marka i model pojazdu, przebieg oraz pojemność jego silnika.

Obliczanie składek OC

W sieci można znaleźć wiele stron internetowych, na których dostępny jest kalkulator OC. Działanie takich mechanizmów jest bardzo proste. Wystarczy podać dane z własnego dowodu osobistego oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, aby po krótkim czasie otrzymać propozycję cenową dotyczącą obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Praktycznie każde towarzystwo ubezpieczeniowe udostępnia swoim potencjalnym klientom kalkulator OC na swojej stronie internetowej. Godne polecenia są również kalkulatory prowadzone w ramach porównywarek cen. Dzięki nim po podaniu wspomnianych wyżej danych, można szybko i łatwo otrzymać propozycje stawek w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych i wybrać ofertę najlepiej dopasowaną do własnych potrzeb.

Sposoby obniżania składki OC

Czasami kalkulator OC nadal będzie pokazywać zbyt wysokie stawki pomimo sprawdzenia ofert wielu firm. W takiej sytuacji warto współdzielić pojazd z doświadczoną osobą, która ma pozytywną historię ubezpieczeniową i wypracowane zniżki. Dzięki temu ogólna cena za polisę OC będzie dużo niższa niż w przypadku samodzielnego ubezpieczania auta przez niedoświadczoną osobę. Warto też zastanowić się nad dokonaniem jednej płatności za całe ubezpieczenie OC bez rozbijania go na raty oraz nad poszukiwaniem interesujących pakietów ubezpieczeń oraz promocji oferowanych przez towarzystwa.

Kategorie
Finanse

Co to są lokaty inwestycyjne?

 

O finansową przyszłość możemy zadbać w różny sposób, a jednym z najpopularniejszych jest wpłacanie pieniędzy na lokaty długoterminowe. Ciekawym produktem są lokaty inwestycyjne, a prowadzące je banki oferują klientom możliwość pomnożenia swojego kapitału. Czy jest to dobry sposób ulokowania kapitału?

Zasady działania lokat inwestycyjnych

Lokaty inwestycyjne przypominają nieco swój tradycyjny odpowiednik. Pieniądze na lokacie są składane na określony okres czasu, bank wyznacza oprocentowanie lokaty oraz gwarantuje 100% bezpieczeństwo kapitału klienta. Konstrukcja tego typu lokaty zakłada, że zyski z niej będą złożone z dwóch elementów. Jeden z nich to stałe oprocentowanie, które klient zna już na etapie zakładania lokaty, a drugi to stopa zwrotu z inwestycji giełdowych. Pieniądze złożone na lokacie są bowiem inwestowane przez bank w instrumenty finansowe Giełdy Papierów Wartościowych. Obsługą finansową zajmują się doświadczeni profesjonaliści, dlatego też istnieje realna szansa na to, że na lokatach inwestycyjnych będzie można zarobić o wiele więcej niż w przypadku lokaty o tradycyjnej konstrukcji. Klient nie ponosi ryzyka straty choćby części zainwestowanego kapitału. Jest to więc swoisty fundusz inwestycyjny, który chroni kapitał klienta.

Czy lokaty inwestycyjne są bezpieczne?

W reklamach banków oferujących lokaty inwestycyjne zwykle widnieje wysoka stopa zwrotu z inwestycji. Musimy jednak pamiętać o tym, że jest to jedynie przewidywana stopa, a nie gwarantowane oprocentowanie. Jedynie jedna, zwykle mniejsza część stopy zwrotu, jest zapewniona przez bank klientowi. Lokata inwestycyjna przyniesie wysokie zyski tylko wtedy, gdy inwestycje dokonywane przez specjalistów banku w instrumenty finansowe na giełdzie okażą się być trafione. W innym przypadku, po założonym okresie czasu, klient otrzyma zwrot kapitału lokaty inwestycyjnej wraz z założonymi odsetkami, ale druga część zysków nie będzie jednak wypłacona. Tego typu ryzyko ponosi każdy klient deponujący swoje środki finansowe na lokacie inwestycyjnej. Bank nie wypłaca całej kwoty zysku, ponieważ jej część, wskazana w umowie lokaty inwestycyjnej, jest przekazywana na konto banku. Wybierając konkretną ofertę zwróćmy uwagę na pewną prawidłowość –im wyższe oprocentowanie jest gwarantowane, tym na ogół mniejszy udział klient ma w zyskach z inwestycji podejmowanych na giełdzie. Banki mają propozycje zarówno dla klientów ostrożnych, jak i gotowych do podjęcia pewnego ryzyka. Sami możemy podjąć decyzję, w jakie instrumenty finansowe chcemy inwestować. Mogą to być różne opcje, np. lokata z wyższym zyskiem gwarantowanym przy jednocześnie mniejszym udziale w zysku wynikającym z inwestycji lub lokata z niższym zyskiem gwarantowanym przy wyższym udziale w zysku wynikającym ze wzrostu aktywu bazowego.

Zaletą lokat inwestycyjnych jest to, że mogą one przynieść inwestorowi wysokie zyski, a nie ponosimy żadnego ryzyka takiej operacji. Minusem jest jednak to, że nie mamy bieżącego dostępu do swoich pieniędzy złożonych na lokacie.

Kategorie
Finanse

Płatności bez karty. Blik!

 

Czasami zdarza nam się zapomnieć karty lub gotówki, rzadziej telefonu. Banki doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego postanowiono wprowadzać całkiem nową usługę. Płatność Blikiem.

 

Co to jest Blik?

Blik to system płacenia smartfonem, który powstał przy współpracy kilku Polskich banków, dzięki któremu można płacić wszędzie tam, gdzie jest oznaczenie symbolu „blik”. Można płacić nie tylko w sklepach internetowych czy stacjonarnych, ale również w prosty sposób wypłacać pieniądze z bankomatu.

 

Jak korzystać z Blika?

Aby korzystać z płatności Blikiem należy najpierw zainstalować na telefonie dedykowaną aplikację swojego banku. Wybierasz tam opcję „blik”, a następnie podajesz wygenerowany sześciocyfrowy kod sprzedawcy (lub wprowadzasz do bankomatu). Następnie należy potwierdzić na telefonie kwotę transakcji.

Business man hand holding and  using smartphone on desk table.Cl

Czy Blik jest bezpieczny?

Zdecydowanie można powiedzieć, że tak. W przeciwieństwie do modnych dzisiaj płatności bezpinowych (płatności Pay Pass), aby dokonać transakcji Blikiem należy zalogować się do aplikacji banku, podać kod, który jest ważny ok 2 minuty, a następnie jeszcze potwierdzić transakcję.

Nawet, jeżeli telefon zostanie skradziony, złodziej nie otrzyma dostępu do aplikacji bankowej, więc można powiedzieć, że płatności Blikiem są bezpieczniejsze od kart płatniczych, które mają wydrukowane wszystkie niezbędne dane, by dokonać transakcji w Internecie (o ile nie mają dodatkowych zabezpieczeń w postaci np. tokenu).

Czy blik jest popularny?

Ilość miejsc, gdzie można płacić plikiem rośnie z dnia na dzień. Można uznać, że dzieje się to głównie z tego powodu, iż jest to produkt Polski. Trudno jednak ujrzeć w sklepie kogoś, kto w ten sposób płaci za zakupy. Nie można się jednak temu dziwić, kiedy wystarczy wyciągnąć z portfela kartę i w szybki sposób zapłacić za produkt tylko ją zbliżając do terminala POS. Można wywnioskować dzięki temu, że Blik w dalszym ciągu nie jest popularną metodą płatność ze względu na mniejszą wygodę. W końcu cała operacja składa się z trzyskładnikowego zabezpieczenia. Logowanie do banku, podanie losowego pinu, potwierdzenie transakcji.

Mamy jednak nadzieje, że wraz z rosnąca świadomością klienta popularność Bliku będzie wzrastać coraz szybciej.