Kategorie
Studia i szkolenia

Skończyłeś MBA i co dalej? Oto pomysły!

Udało się – dostałeś się wreszcie na wymarzone studia MBA. Wybrałeś najlepszą uczelnię w regionie, masz pewność, że program i wykładowcy są świetni, nie jesteś jednak pewien, czy będzie to dobra inwestycja. Czy faktycznie moja kariera poszybuje dzięki temu dyplomowi? Badania statyczne pokazują, że faktycznie absolwenci kierunku zarabiają więcej (nawet trzykrotnie). Podpowiadamy, jak pokierować swoim życiem zawodowym po ukończeniu Master of Business Administration.

Nie tylko dyplom

Przede wszystkim nie oczekuj, ze cały świat biznesu padnie przed Tobą na kolana, gdy zamachasz dyplomem. Po pierwsze nie jesteś jedyny, po drugie sam dyplom dnie daje pracodawcy pewności, czy to właśnie Ty jesteś najlepszy na stanowisko, na które aplikujesz.
Całe szczęście studia MBA, to nie czas, który spędzisz lekko, łatwo i przyjemnie. Aby je ukończyć, musiałeś się solidnie napracować, zrealizować tuziny projektów, przeprowadzić setki analiz i spędzić wiele godzin na indywidualnej pracy i warsztatach w grupie. Dlatego z pewnością masz i wiedzę, i umiejętności oraz wszelki możliwe narzędzia, żeby dużo lepiej poradzić sobie teraz na rynku pracy i w środowisku biznesowym.

Awans

Raczej mało jest prawdopodobne, żebyś dostał awans tylko dlatego, że zaniesiesz swój dyplom do działu kadr. Pewne jest natomiast, że ogląd Twojej pracy, Twojego miejsca w firmie z pewnością stanowczo się zmienił podczas studiów. Być może na bieżąco wdrażałeś to, czego nauczyłeś się na studiach, a Twoje wysiłki nie mogły zostać niezauważone. Idź dalej tą drogą. Podejmuj coraz ambitniejsze zadania odważniejsze decyzje, a Twój rozwój nie zostanie niezauważony. Najpierw zaobserwujesz wzrost swojej pozycji w firmie, zaufanie ze strony przełożonych – z pewnością odkryjesz, kiedy będzie czas na rozmowę z szefem o awansie – ale to pod warunkiem, że sami nie zaproponują Ci go dużo wcześniej.

Zmiana pracy

W swoim dotychczasowym miejscu zatrudnienia trafiłeś na mur? Nikt nie jest zainteresowany Twoimi pomysłami? Na Twoje analizy i innowacje patrzą bykiem? Współpracownicy czy bezpośredni przełożony czują się zagrożeni i rzucają Ci kłody pod nogi, a Ty masz dość tego, że nie możesz rozwinąć skrzydeł? Czas na zmianę.
Dziś z pewnością inaczej widzisz siebie na rynku pracy, wzrosła Twoja pewność siebie. Masz też większe umiejętności interpersonalne, rozumiesz mechanizmy funkcjonowania firm. Wykorzystaj to! Skonstruuj swoje CV kładąc nacisk na swoje największe atutu. Wybierz wymarzoną branżę, ba – nawet firmę i skonstruuj przekaz bezpośrednio pod nie. Pokaż, co masz do zaoferowania – a masz dużo. Podczas rozmowy o pracę z pewnością zaprezentujesz się dużo lepiej od pozostałych kandydatów. Badania absolwentów studiów MBA pokazują, że w ciągu pół roku zdobywają oni lepsza posadę.

Własna firma

Gdy dogłębnie poznałeś metody zarządzania przedsiębiorstwem, personelem, potrafisz przeprowadzać analizy rynku, finansów i poznałeś tajniki PR-u – co stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć swój własny startup? Zrewiduj swoje największe atuty, sięgnij jeszcze raz do swoich marzeń i spróbuj stanąć na własnych nogach. Nie bój się skorzystać z nowych znajomości i umiejętności. Jeśli to konieczne – zdobądź dofinansowanie lub inwestora, może wspólnika i nie zostawiaj swojej przyszłości w rękach innych. Masz już potrzebne do tego wiedze i umiejętności.

Dowiedz się więcej: http://executive.mba.ue.wroc.pl/

Kategorie
Studia i szkolenia

Dla kogo są studia podyplomowe?

Wiele osób wybiera kierunek studiów zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i umiejętnościami. Czasem okazuje się, że zdobycie dyplomu wymarzonej uczelni jest dopiero początkiem zdobywania wiedzy. Dla osób, które chcą poszerzać swoje horyzonty idealnym rozwiązaniem są studia podyplomowe. Kto może skorzystać z tego rodzaju oferty edukacyjnej? Co warto wiedzieć o studiach podyplomowych?

Kto może iść na studia podyplomowe?

 Zgodnie z nazwą, na studia podyplomowe mogą wybrać się osoby, które ukończyły uczelnię wyższą. Trwające około 2 lat studia podyplomowe, pozwalają rozszerzyć już zdobytą wiedzę oraz poszerzyć horyzonty. Większość uczelni wyższych oferuje studia podyplomowe z kierunków, które są prowadzone w systemie dziennym. Zasady prowadzenia kierunków podyplomówek są ściśle określone w ustawie o szkolnictwie.

Uczelnia bez zgody Ministra Edukacji nie może prowadzić kierunku studiów podyplomowych innego niż prowadzone w systemie dziennym. Z uwagi na charakter studiów, zajęcia zazwyczaj odbywają się w weekendy, co jest sporym ułatwieniem dla osób pracujących, ponieważ umożliwia pogodzenie pracy zawodowej z edukacją. Warto wiedzieć, że ukończenie studiów podyplomowych potwierdzone jest otrzymaniem świadectwa, a tylko w niektóre kierunki wymagają napisania i obrony pracy dyplomowej.

Kiedy warto iść na studia podyplomowe?

 Studia podyplomowe to oferta edukacyjna dla wszystkich, którzy posiadają wyższe wykształcenie. Każda osoba, która chce rozwijać swoje umiejętności i zdobyć dodatkową wiedzę może skorzystać z bogatej oferty ciekawych kierunków, związanych z interesującą dziedziną. Wiele osób decyduje się na studia podyplomowe ze względu na rozwój zawodowy.

Poszerzenie wiedzy z danej dziedziny zazwyczaj otwiera większe możliwości zdobycia awansu, znalezienia satysfakcjonującej pracy lub zmiany dotychczasowego stanowiska. Osoby nastawione na karierę zawodową z pewnością będą zadowolone z podjęcia decyzji o pójściu na studia podyplomowe. W wielu zawodach poszerzenie wykształcenia do utrzymania dotychczasowego stanowiska. Często również pracodawca sugeruje podjęcie dodatkowej edukacji, a w niektórych przypadkach również opłaca w części lub całości studia podyplomowe.

Zdobycie dodatkowego wykształcenia często wymagane jest w szkołach publicznych i od tego często zależy utrzymanie posady w placówce. W przypadku innych zawodów zdobycie dodatkowego wykształcenia otwiera nowe możliwości rozwoju kariery zawodowej. Studia podyplomowe ułatwiają poszukiwania wymarzonej posady czy awansu w strukturach firmy. Pracodawcy zazwyczaj wysoko cenią ambitne dążenie do celu i chęć rozwoju osobistego, dlatego ułatwiają pracownikom dodatkową edukację.

Studia podyplomowe to najlepszy sposób na poszerzenie horyzontów, zdobywanie dodatkowej wiedzy z interesującej dziedziny i rozwijanie dotychczasowych umiejętności. Dla wielu pracowników dodatkowe wykształcenie jest gwarancją awansu lub utrzymania obecnej posady, dzięki stale rozwijającej się ofercie studiów podyplomowych.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://www.podyplomowe.ue.wroc.pl/

Kategorie
Studia i szkolenia

Dlaczego zdolności negocjacyjne są niezbędną umiejętnością każdego menadżera?

Menadżer to osoba odpowiedzialna za zarządzanie danej firmy. To właśnie on podejmuje decyzje dotyczące jej funkcjonowania i jest odpowiedzialny za planowanie skutecznej strategii. Menadżer podejmuje dużo ważnych decyzji, które wpływają na dalsze losy firmy, musi być to więc osoba charakteryzująca się odpowiednimi cechami charakteru. Niezwykle ważne są zdolności negocjacyjne…

Czy każdy posiada predyspozycje by zostać menadżerem?

Czy każdy może zostać menadżerem? Zdecydowanie nie. Na tak odpowiedzialne (i wymagające) stanowisko potrzebna jest osoba, która będzie posiadać odpowiednie cechy charakteru. Stanowisko menadżera nie jest odpowiednim zajęciem dla skrytej i skromnej osoby – menadżer musi być pewny siebie i mieć poczucie własnej wartości. Dodatkowo musi umieć motywować i jednocześnie być odpornym na stres. Bycie menadżerem w dzisiejszych czasach to duża odpowiedzialność – na jego barkach spoczywa mnóstwo decyzji, które trzeba podjąć.

Jaki menadżer powinien być wizytówką firmy?

Tak naprawdę menadżer sam powinien motywować się od pracy. Samodyscyplina jest tutaj niezbędna. Osoba obejmująca stanowisko menadżera musi znać swoje mocne i słabe strony. Powinien być pewny siebie, znać swoje możliwości i na wszelkich spotkaniach pokazywać się z jak najlepszej strony. Reprezentuje on swoją osobą firmę, dla której pracuje, dlatego równie ważny jest również schludny wygląd. Menadżer musi być asertywny – nie może bać się wyrażać własnej opinii. Jeżeli krytykuje, to tylko konstruktywnie, dając cenne wskazówki swoim współpracownikom.

Jak ważna jest zdolność komunikacji i negocjacji?

Niezbędne, w przypadku menadżera są również takie cechy jak dyrektywność i zdolność negocjacji. Menadżer często musi podjąć decyzje, które nie są łatwe i w przyszłości na pewno wpłyną na rozwój firmy. Często reprezentuje firmę na spotkaniach, gdzie kluczowe mogą okazać się umiejętności związane z komunikacją. Dyplomacja i profesjonalizm w takich sytuacjach to podstawa. Menadżer musi odpowiednio przedstawić siebie i firmę, dla której pracuje. Niezbędna jest również sztuka słuchania – często bowiem może zdarzyć się, że przyszły wspólnik może mieć zupełnie inne poglądy, których należy wysłuchać. Profesjonalne szkolenia menedżerskie podnoszą i uwypuklają odpowiednie cechy.

Dobry menadżer zmieni niekorzystną umowę na coś lepszego?

Praca menadżera praktycznie cały czas opiera się na negocjacjach. Jego zadaniem jest stworzenie najkorzystniejszego rozwiązania – najlepiej zadowalającego obie strony. To właśnie zadaniem menadżera jest zmienienie mało korzystnych warunków umowy na lepsze. Osoba obejmująca stanowisko menadżera odpowiedzialna jest za domknięcie wszystkich umów i zobowiązań, dlatego musi być kompetentna. Szybkie szukanie argumentów, przedstawienie innych opcji, wariantów i możliwości – właśnie tak powinien działać dobry menadżer.

Negocjacje to nie jest walka – nie wygrywa silniejszy. Wygrywa ten, kto jest sprytniejszy i szybciej połączy kilka faktów w jedną, spójną całość. Zdolności negocjacyjne menadżera pomogą również uniknąć różnych konfliktów pomiędzy stronami. W biznesie, tak jak w życiu, najważniejsze są dobre relacje, dlatego kompromis często jest najlepszym rozwiązaniem.

Kategorie
Studia i szkolenia

Jak zostać ekonomistą?

Marzenie o staniu się ekonomistą może spełnić każdy – wystarczy posiąść wiedzę związaną ze skomplikowanymi procesami makro- i mikroekonomicznymi oraz zrozumieć zjawiska, które kierują światem finansów. Jeżeli widzisz swoją przyszłość w tym zawodzie, to realizację planu powinieneś rozpocząć od aplikowania na studia na kierunku ekonomia.

Kategorie
Studia i szkolenia

Podstawowe szkolenia dla kadry kierowniczej?

Wybór szkoleń menedżerskich jest tak duży, że czasami trudno nam zdecydować się na optymalny kurs, dzięki którego ukończeniu usprawnimy swoją codzienną pracę. Oferty uczelni oraz firm szkoleniowych kuszą warsztatami wzmacniającymi kompetencje lidera oraz poszerzającymi horyzonty o kompleksową wiedzę z dziedziny zarządzania. Które z nich wybrać?

Kategorie
Studia i szkolenia

Typowy student informatyki

Na przestrzeni ostatnich kilku lat powstały dwa odmienne wizerunki studenta informatyki. Jeden przedstawia nudnego, wychudzonego młodzieńca w powyciąganym swetrze, a drugi odzianego w dobry garnitur, pewnego siebie informatyka. Studia przyciągają zarówno jednych, jak i drugich, lecz może bardziej istotne jest to, jak wygląda absolwent informatyki?

Adresy IP zamiast książki adresowej

Stereotypowy student informatyki całe swoje życie poświęca rozwiązywaniu problemów związanych z (nie)działającym sprzętem. Nawet jeżeli jest to supernowoczesny komputer, to sumienny żak z pewnością znajdzie w jego systemie wiele rzeczy wymagających pilnej naprawy. Jeżeli nawiązuje kontakt z innymi ludźmi, to wyłącznie po to, by analizować w ich obecności źródła skomplikowanych dylematów natury informatycznej, które nigdy nie będą dla nich zrozumiałe, a już na pewno ani trochę interesujące. A jeśli wpadnie na pomysł zorganizowania imprezy, jego nieliczni znajomi mogą być pewni, że będzie to jeden z najbardziej nudnych wieczorów w ich życiu. Do tego obrazu możemy jeszcze dopisać zabawne anegdoty o informatykach, którzy rozpoznają swoich przyjaciół nie po imionach, lecz po adresach IP lub o jedzeniu przechowywanym nie w lodówce, tylko… w serwerowni. Tyle, jeśli chodzi o stereotypy, a jak wygląda naprawdę życie informatyka? Studia i tajemnice skomplikowanych systemów komputerowych są dla niego jedynym tematem rozmowy czy może tylko pasją, która w przyszłości stanie się źródłem dobrze płatnej pracy?

Typowy absolwent informatyki

Jeżeli stereotyp studenta chodzącego wiecznie w tym samym swetrze w renifery i rozprawiającego o brawurowym zastosowaniu nieznanej nikomu funkcji Linuksa jest prawdziwy, to jak w takim razie wygląda absolwent tego kierunku? Czy po pięciu latach studiów informatyczna pasja całkowicie przesłania mu rzeczywistość? Niekoniecznie. Aby się o tym przekonać, wystarczy odwiedzić uczelnię i zobaczyć studentów ostatnich lat kierunku informatyka. Studia, choć niełatwe, udaje im się zwykle połączyć z dochodową pracą lub stawianiem pierwszych kroków w tworzeniu własnego start-upu. To z kolei wpływa na zmianę ich trybu życia oraz wyglądu – powyciągane swetry zamieniają na garnitury lub casualowe zestawy, a w miejscu okularów przypominających dotąd teleskopy lądują eleganckie oprawki podkreślające osobowość.

Studenci ostatnich lat informatyki zaczynają coraz bardziej przypominać ludzi sukcesu, którymi w większości faktycznie się stają już w kilka lat po uzyskaniu dyplomu. Obraz nieco zagubionego żaka, zafascynowanego tajnikami skomplikowanych systemów mocno odbiega od wizerunku studenta, który ma już za sobą pierwsze semestry nauki. Stereotypowe postrzeganie tej grupy żaków może być więc dla nich bardzo krzywdzące, a przy tym dalekie od prawdy.

Kategorie
Studia i szkolenia

Profil podyplomowych studiów menedżerskich.

Stanowisko menedżera wymaga posiadania szerokiej wiedzy z zakresu kierowania firmą. Osoby, które je obejmują muszą doskonale znać przedsiębiorstwo i potrafić organizować pracę na każdym szczeblu. W zdobyciu wiedzy niezbędnej do bycia menedżerem niezwykle pomocne są studia podyplomowe.

 

Jak wygląda profil kandydata na studia podyplomowe menadżerskie?

Kandydaci na studia podyplomowe menedżerskie to zwykle osoby zajmujące stanowiska menedżerskie lub ubiegające się o objęcie takiej posady. Jednak kierunek ten nie jest skierowany wyłącznie do nich. Uczy on skutecznego zarządzania, więc członkowie zarządów i kadra kierownicza świetnie wpisują się w profil kandydata na te studia. Osoby, które planują założenie własnej działalności gospodarczej również skorzystają na ukończeniu tego kierunku. Na studia podyplomowe mogą zapisać się osoby, które nie mają wykształcenia związanego z przedsiębiorczością i biznesem. Wystarczy posiadać tytuł magistra, inżyniera lub licencjat.

 

Jak wygląda program studiów podyplomowych mendażerskich?

Studia podyplomowe menedżerskie trwają zazwyczaj dwa semestry i odbywają się w trybie zaocznym. Pozwala to więc na pogodzenie ich z pracą na etacie. W zależności od uczelni można ukończyć ogólne studia menedżerskie lub powiązane z jakąś węższą specjalizacją. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu bankowości, negocjacji, rachunkowości, marketingu, problemów przedsiębiorczości, zachowań klientów indywidualnych i biznesowych, koncepcji zarządzania oraz wielu innych dziedzin. Studia zakończone są egzaminem, a często również projektem, którego zrealizowanie jest niezbędne do otrzymania dyplomu.

 

Charakter praktyczny

W pracy menedżera wiedza teoretyczna niepoparta umiejętnościami praktycznymi jest całkowicie nieprzydatna. Dlatego też studia podyplomowe menedżerskie duży nacisk kładą na stronę praktyczną. Słuchacze przygotowują prezentacje, uczestniczą w grach biznesowych, dokonują analiz, biorą udział w symulacjach oraz inscenizacjach. Dzięki temu już po ukończeniu studiów mają umiejętność szybkiego podejmowania decyzji. Łatwiej też zachować się im w zaskakujących sytuacjach, które mogą spotkać na swoim stanowisku.

Kiedy iść na studia?

Wiele osób podejmuje studia podyplomowe menedżerskie zaraz po otrzymaniu tytułu magistra lub licencjatu. Dzięki temu, że są one realizowane zaocznie jednocześnie można znaleźć pracę i doskonalić swoje umiejętności. Jednak czy osoby, które są kilka lat po studiach i już pracują w zawodzie mogą zdecydować się na kształcenie podyplomowe? Oczywiście, to bardzo popularna ścieżka kariery. Kończąc studia podyplomowe nabieramy nowych umiejętności, wzmacniamy swoją pozycję na rynku pracy i stajemy się atrakcyjniejsi dla pracodawców. Poszerzanie wiedzy jest zawsze mile widziane, więc osobom, które zdecydowały się dokształcać łatwiej ubiegać się o awans.

Studia menedżerskie przeznaczone są dla wszystkich, którzy w swojej pracy zarządzają zasobami ludzkimi i organizują działania firmy. Można na nie uczęszczać w każdym wieku, niezależnie od zajmowanego stanowiska. Cieszą się dużą popularnością, a pracodawcy przyjaźnie spoglądają na osoby, które posiadają dyplom ich ukończenia.

Kategorie
Studia i szkolenia

Finansowe dokształcanie

Studia z zakresu finansów i rachunkowości cieszą się dużą popularnością. Przydają się podczas pracy w dużych korporacjach, małych firmach oraz przy zakładaniu własnego przedsiębiorstwa. Jeśli już pracujemy i skończyliśmy inny kierunek możemy podjąć studia podyplomowe z dziedziny finansów.

 

Dla kogo są studia podyplomowe finanse?

Wykształcenie ekonomiczne jest bardzo ważne, jeśli chcemy pracować w firmach zajmujących się produkcją lub sprzedażą. Jednym z kierunków, dzięki którym łatwiej będzie ubiegać się o stanowisko są finanse. Studia podyplomowe umożliwiają to nawet osobom, które do tej pory nie były związane z branżą. Jednak są one przeznaczone przede wszystkim dla kadry kierowniczej, osób pracujących w działach rachunkowych, czy ludzi chcących założyć własne przedsiębiorstwa.

 

Czego uczą studia podyplomowe finanse?

Na studiach podyplomowych z finansów można nabyć aktualną wiedzę dotyczącą rachunkowości, metod badania rynku oraz przeprowadzania analiz. Studia te ukierunkowane są na zdobywanie wiedzy pomocnej w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Studenci uczą się również zasad prawa handlowego, koniecznych podczas kierowania firmą. Zdobywają także wiedzę z zakresu zarządzania czasem pracy kadry pracowniczej. Aby ukończyć studia należy zdać wszystkie egzaminy, ustalone przez uczelnię.

 

Duże możliwości

Studenci i absolwenci szczególnie cenią sobie duży wachlarz możliwości, jaki otwiera przed nimi ukończenie kierunku fiMathsnanse. Tego typu studia podyplomowe nie są jedynym sposobem na rozwijanie swoich umiejętności i podnoszenie kwalifikacji. Można po nich bowiem ukończyć wiele kursów i szkoleń, m.in. CIMA, CFA, czy ACCA. Dzięki nim uzyskujemy bardziej specjalistyczną wiedzę i lepiej poznajemy metody finansowe panujące w zagranicznych firmach. Co istotne przedstawione kursy można ukończyć egzaminem w języku angielskim. Otwiera to drzwi do wielu korporacji mających swoje filie w Polsce, umożliwia również szybsze zdobycie awansu. Istotna jest też znajomość języków obcych – im więcej mamy ich na liście tym lepiej. Studia podyplomowe odbywają się w trybie zaocznym, więc podczas uczęszczania na nie znajdziemy czas, by choć raz w tygodniu uczestniczyć w kursie językowym. Zdobyte podczas niego umiejętności nie tylko ułatwią znalezienie dobrej pracy w Polsce, ale również zagranicą. Studia podyplomowe to nie tylko metoda na poszerzenie wiedzy, ale również umocnienie pozycji na rynku pracy oraz zdobycie wielu nowych znajomości. Często to właśnie osoby, które spotykamy są największą korzyścią. W przypadku finansów zbudowanie siatki kontaktów w branży bardzo przydaje się podczas późniejszej pracy.

 

Gdzie studiować finanse?

Studia podyplomowe na kierunku finanse można ukończyć w większości polskich miast. Program ten mają w swojej ofercie m.in. Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, czy Uniwersytet Gdański.

 

Kategorie
Studia i szkolenia

Ekonomiczne studia nadal atrakcyjne?

Ekonomiczne studia nadal atrakcyjne?

 

Ekonomia to kierunek, który kusi wielu maturzystów, roztaczając przed nimi perspektywę szerokich perspektyw zawodowych, ciekawych wyzwań i wysokich zarobków. Ale czy to wciąż atrakcyjny kierunek? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

 

Co należy wziąć pod uwagę rozważając studia z ekonomii?

 

Przede wszystkim, należy wziąć pod uwagę własne predyspozycje. Żadne studia nie są gwarancją zatrudnienia w wymarzonym zawodzie, ale wpływa na to szereg czynników, takich jak samodzielna praca nad sobą, wytrwałość i określone cechy charakteru. W przypadku ekonomia studia jest to nietypowe połączenie zamiłowania do nauk ścisłych i humanistycznych. Obie te dziedziny współdziałają ze sobą, ponieważ ekonomia korzysta zarówno z matematyki i analiz, jak i prawa, socjologii itp.

 

Ekonomia studia nie są dla każdego, ale osoby które interesują się tą tematyką oraz bieżącymi wydarzeniami na świecie, mają spore szanse na znalezienie wymarzonej pracy i osiągnięcie sukcesu w zawodzie. Należy przygotować się na konieczność odbywania szkoleń, staży i kursów, niekiedy wymagających wkładu finansowego. Jednak perspektywa interesującej pracy i wysokich zarobków jest tego warta.

 

Absolwenci ekonomia studia mogą podjąć pracę w przedsiębiorstwach produkcyjnych, instytucjach badawczych, ubezpieczeniowych i finansowych, np. bankach. Ukończenie II-go stopnia studiów pozwala na zdobycie wykształcenia i umiejętności menedżerskich, przydatnych w rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej.

 

Jakie cechy powinien mieć kandydat na ekonomia studia?

 

Od przyszłego ekonomisty oczekuje się pewnych predyspozycji, bez których zrozumienie materiału na studiach i efektywna praca mogą być bardzo trudne. Jest to przede wszystkim umiejętność analitycznego myślenia, która jest najważniejszą cechą dobrego ekonomisty. Nie bez znaczenia jest też znajomość matematyki, która często przydaje się w zarządzaniu finansami.

studenci na zajęciach

Student ekonomii powinien interesować się wydarzeniami gospodarczymi oraz społecznymi, które mają miejsce na świecie. Wiedza zdobyta na studiach wymaga bowiem odniesienia do rzeczywistych zjawisk, by następnie wyciągnąć z nich wnioski i prognozy. Przydatna jest do tego umiejętność identyfikowania ciągów przyczynowo skutkowych.

 

Czy warto zdecydować się na studiowanie ekonomii?

 

W rankingu wysokości zarobków absolwentów poszczególnych kierunków studiów, przygotowanego przez RMF FM 24, nauki ekonomiczne są zaraz za dziedzinami technicznymi i ścisłymi. Ta obiecująca perspektywa wysokiego przychodu jest jednym z powodów, dla których ekonomia studia są jednym z najczęściej wybieranych kierunków.

 

Sukces w ekonomii może osiągnąć każdy, kto nie boi się ciężkiej pracy i posiada wiele wytrwałości oraz cierpliwości. Wysiłek włożony w podnoszenie kwalifikacji może zaprocentować w postaci wymarzonego stanowiska i satysfakcji z bycia ekspertem w swojej dziedzinie. Ekonomia studia pozwalają na zdobycie obiecujących perspektyw zawodowych, również dzięki możliwości specjalizacji, które oferowane są przez większość uczelni.

Kategorie
Studia i szkolenia

Wszystko o kierunku “Międzynarodowe stosunki gospodarcze”

Nawiązywanie współpracy międzynarodowej, zwłaszcza gospodarczej to niepowtarzalna okazja rozwoju dla każdego przedsiębiorstwa. Dlatego specjaliści z tej dziedziny są bardzo poszukiwani przez pracodawców. Perspektywa ciekawych ofert pracy i wysokich zarobków to nie jedyne pozytywne strony studiowania międzynarodowych stosunków gospodarczych.

 

Dlaczego warto studiować Międzynarodowe stosunki gospodarcze?

 

Polska coraz bardziej otwiera się na zagraniczne rynki. Praca w środowisku międzynarodowym wymaga specjalistycznego przygotowania. Rozwiązaniem mogą być studia na kierunku Międzynarodowe stosunki gospodarcze. Ten prestiżowy kierunek ma w swojej ofercie wiele uczelni publicznych i niepublicznych w Polsce. Szerokie możliwości specjalizacji i wysoki poziom nauczania sprawiają, że absolwenci tego kierunku mogą liczyć na wiele ciekawych ofert pracy.

 

Studiowanie Międzynarodowych stosunków gospodarczych poszerza horyzonty. Pozwala zrozumieć wiele zależności, które rządzą gospodarką światową, co może pomóc w prognozowaniu nadchodzących zmian i właściwym do nich przygotowaniu. Ma to szczególne znaczenie w przedsiębiorstwach zajmujących się handlem międzynarodowym, ponieważ wyprzedzanie nadchodzących trendów sprzedażowych może skutecznie podnieść zyski firmy.

 

Do zadań specjalisty od Międzynarodowych stosunków gospodarczych należy opracowywanie programów działania przedsiębiorstw, ich wdrażania i kontroli realizacji. Dlatego od kandydatów wymaga się analitycznego umysłu, cierpliwości i wytrwałości. Wymagana jest również znajomość dwóch języków, przynajmniej na poziomie komunikatywnym. Studia na kierunku Międzynarodowe stosunki gospodarcze nie należą do najłatwiejszych, ale poświęcony czas i wysiłek z pewnością zaprocentują znalezieniem satysfakcjonującej pracy.

 

Gdzie można pracować po ukończeniu Międzynarodowych stosunków gospodarczych?

Smiling office worker using a tablet

Rozwijająca się gospodarka w Polsce i na świecie wymaga specjalistów, którzy będą w stanie profesjonalnie zarządzać kontaktami pomiędzy przedsiębiorstwami i organizacjami, a zagranicą. Pracodawcy z wielu firm i organizacji coraz częściej poszukują specjalistów z tej dziedziny, by pewnie wkroczyć na zagraniczne rynki.

 

Absolwenci Międzynarodowych stosunków gospodarczych mogą pełnić funkcje menedżerskie w instytucjach, przedsiębiorstwach i organizacjach utrzymujących stosunki z zagranicą. Mogą również otworzyć własną działalność gospodarczą lub objąć stanowisko w placówkach dyplomatycznych, w urzędach administracji państwowej i samorządowej oraz organizacjach międzynarodowych. Specjaliści po kierunku Międzynarodowe stosunki gospodarcze mogą również pracować w instytucjach analitycznych.

 

Wykształceni specjaliści z dziedziny Międzynarodowych stosunków gospodarczych to wsparcie dla rozwoju kontaktów międzynarodowych i gospodarki. Studia na tym kierunku to przyszłościowy wybór, który otwiera przed absolwentami wiele perspektyw zawodowych. Możliwość specjalizacji w wielu dziedzinach umożliwia realizowanie pasji i budowę indywidualnej ścieżki kariery.