Płatności bez karty. Blik!

 

Czasami zdarza nam się zapomnieć karty lub gotówki, rzadziej telefonu. Banki doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego postanowiono wprowadzać całkiem nową usługę. Płatność Blikiem.

 

Co to jest Blik?

Blik to system płacenia smartfonem, który powstał przy współpracy kilku Polskich banków, dzięki któremu można płacić wszędzie tam, gdzie jest oznaczenie symbolu „blik”. Można płacić nie tylko w sklepach internetowych czy stacjonarnych, ale również w prosty sposób wypłacać pieniądze z bankomatu.

 

Jak korzystać z Blika?

Aby korzystać z płatności Blikiem należy najpierw zainstalować na telefonie dedykowaną aplikację swojego banku. Wybierasz tam opcję „blik”, a następnie podajesz wygenerowany sześciocyfrowy kod sprzedawcy (lub wprowadzasz do bankomatu). Następnie należy potwierdzić na telefonie kwotę transakcji.

Business man hand holding and  using smartphone on desk table.Cl

Czy Blik jest bezpieczny?

Zdecydowanie można powiedzieć, że tak. W przeciwieństwie do modnych dzisiaj płatności bezpinowych (płatności Pay Pass), aby dokonać transakcji Blikiem należy zalogować się do aplikacji banku, podać kod, który jest ważny ok 2 minuty, a następnie jeszcze potwierdzić transakcję.

Nawet, jeżeli telefon zostanie skradziony, złodziej nie otrzyma dostępu do aplikacji bankowej, więc można powiedzieć, że płatności Blikiem są bezpieczniejsze od kart płatniczych, które mają wydrukowane wszystkie niezbędne dane, by dokonać transakcji w Internecie (o ile nie mają dodatkowych zabezpieczeń w postaci np. tokenu).

Czytaj również  Co to są lokaty inwestycyjne?

Czy blik jest popularny?

Ilość miejsc, gdzie można płacić plikiem rośnie z dnia na dzień. Można uznać, że dzieje się to głównie z tego powodu, iż jest to produkt Polski. Trudno jednak ujrzeć w sklepie kogoś, kto w ten sposób płaci za zakupy. Nie można się jednak temu dziwić, kiedy wystarczy wyciągnąć z portfela kartę i w szybki sposób zapłacić za produkt tylko ją zbliżając do terminala POS. Można wywnioskować dzięki temu, że Blik w dalszym ciągu nie jest popularną metodą płatność ze względu na mniejszą wygodę. W końcu cała operacja składa się z trzyskładnikowego zabezpieczenia. Logowanie do banku, podanie losowego pinu, potwierdzenie transakcji.

Mamy jednak nadzieje, że wraz z rosnąca świadomością klienta popularność Bliku będzie wzrastać coraz szybciej.