Kategorie
Technologie

Jak wybrać dobrą szlifierkę?

Wśród narzędzi wykorzystywanych do zadań zarówno profesjonalnych, jak i amatorskich wyróżnia się szlifierkę. Jej zadaniem jest obrabianie różnego rodzaju materiałów, które wcześniej zostały już obrobione innymi narzędziami. Szlifierka nadaje ostateczny kształt powierzchni, a szlifowany materiał jest gładki.

Specjalistyczne narzędzia. Rodzaje szlifierek

Szlifierka jest jednym z narzędzi wykorzystywanych do wykańczania utwardzonej powierzchni przedmiotów, które uprzednio obrabiane były innymi metodami. Wyróżnia się następujące rodzaje szlifierek: trzpieniowe (stosowane w obróbce spawów, odkuwek, małych odlewów, matryc i form wtryskowych), kątowe (używane w przemyśle stoczniowym i podczas produkcji stalowych konstrukcji), taśmowe (do ciasnych i trudno dostępnych miejsc, a także np. do tępienia ostrych krawędzi), oscylacyjne oraz te przeznaczone do prac wykończeniowych, zwane polerkami i używane do przygotowywania powierzchni przed lakierowaniem. Najpopularniejszymi spośród tych narzędzi są szlifierki kątowe, które wykorzystuje się do przecinania i szlifowania elementów z metalu lub do wykonywania nacięć w murze. Szlifierka oscylacyjna jest doskonałym wyborem, gdy chcemy wykorzystywać narzędzie zarówno do obróbki powierzchni płaskich, jak i powierzchni delikatnie zaokrąglonych. Szlifierki mimośrodkowe wykorzystuje je się do usuwania starych powłok malarskich.

Szukamy odpowiednich narzędzi. Jak wybrać szlifierkę?

Jeśli wiemy, jaki rodzaj szlifierki jest nam potrzebny, musimy zdecydować, które spośród narzędzi kupić. Na co zwrócić uwagę? Przy zakupie urządzenia warto również dobrać odpowiednie tarcze, a dzieli się je na dwie grupy – do cięcia oraz szlifowania. Można wyróżnić również tarcze ze względu na rodzaj obrabianego materiału, czyli tarcze do kamienia, metalu, stali oraz tarcze diamentowe

przeznaczone do cięcia twardych materiałów takich jak kostka brukowa czy ceramika. Szukając odpowiedniej szlifierki, zwróćmy także uwagę na rozmiar stopy. Od niego zależy, jak szybko uda się wyszlifować daną powierzchnię. Teoretycznie, im jest ona większa, tym mniej czasu jest potrzebne do zakończenia obróbki. Przy małych powierzchniach lepiej wybrać mniejszą stopę, która pozwoli na bardziej precyzyjne szlifowanie trudniej dostępnych miejsc. Musimy wiedzieć również, jaka jest liczba oscylacji – im wyższa wartość, tym szlifierka wydajniej pracuje. W specyfikacji podaje się ją jako liczba oscylacji na minutę. Ważna jest także mimośrodowość, czyli odchylenie ruchu stopy od punktu obrotu – im wyższa wartość, tym lepiej pracuje urządzenie. Na działanie szlifierki wpływa także średnica tarczy. Większe tarcze wykorzystuje się w warsztatach i pracach budowlanych. Narzędzia o średnicy 115 mm sprawdzą się przede wszystkim w drobnych pracach domowych.

Szlifierki to narzędzia wykorzystywane podczas obrabiania różnego rodzaju powierzchni. Sprawdźmy ofertę różnych producentów i wybierzmy najlepszą ofertę, czyli wydajną szlifierkę.

Kategorie
Technologie

Transport morski czy lądowy?

Wielu z nas ma krewnych czy przyjaciół poza granicami kraju. Widujemy się rzadko, a bliskiej osobie czasami chcemy wysłać prezent czy paczkę z domowym ciastem. Obecnie możemy nadawać przesyłki międzynarodowe, które szybko dotrą do adresatów. Jak podróżują? Co jest lepsze – transport morski czy lądowy?

Kategorie
Technologie

Przechowywanie dokumentów w domu

Mimo rozwoju współczesnych technologii i sukcesywnym zmniejszaniu zużycia papieru, każdy z nas przechowuje w domu sterty rachunków i innych dokumentów. Przechowywanie dokumentów powinno być tak zorganizowane, żebyś mógł w każdej chwili, w łatwy i szybki sposób, odnaleźć potrzebne papiery. Skorzystaj z poniższych wskazówek!

Przechowywanie dokumentów  w domowym archiwum

Dobry i funkcjonalny sposób gromadzenia ważnych dokumentów spowoduje, że nie będziesz miał żadnych problemów z odszukaniem konkretnego papieru. Najlepiej byłoby więc podzielić domowe archiwum na logiczne zbiory. Dzięki temu dochodzące nowe dokumenty będzie można łatwo dodawać do tych już zgromadzonych. W przechowywaniu dokumentów pomogą Ci liczne gadżety. Świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju kartonowe pudełka (w sklepach można kupić też specjalne pudełka do archiwizacji), teczki, foldery czy segregatory. Warto zaopatrzyć się także w markery, etykiety i specjalne klipsy, dzięki którym będziesz mógł odpowiednio spinać dokumenty. Po posortowaniu dokumentów należy je odpowiednio uporządkować. Dla każdej z wybranych kategorii wybierz osobną teczkę (segregator/folder) i czytelnie je opisz, przyklejając etykiety. Dobrym i sprawdzonym sposobem jest również powierzenie dokumentów profesjonalnej firmie. Rhenus Logistics jest jedną z firm, której możemy zaufać w tej kwestii.  To wygodne rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie mają odpowiedniej ilości miejsca aby przechowywać dokumenty.

 

Jak długo trzymać poszczególne dokumenty?

Domowe archiwa, wraz z upływem czasu, pęcznieją i zawierają coraz więcej miejsca. Zawalenie stosami papierów wynika z faktu niewiedzy, które dokumenty należy przechowywać i jak długo. W razie czego trzyma się więc wszystko. Jeżeli chodzi o rachunki za prąd, to kodeks cywilny mówi o tym, żeby przechowywać je przez dwa, trzy lata. Przez pięć lat powinniśmy zachowywać zeznania podatkowe wraz z dokumentami, które mogłyby być potrzebne, aby je sporządzić. W przypadku prowadzenia własnej działalności i opłacania składek do ZUS-u, dowody wpłat należy przechowywać już przez dziesięć lat. Są też dokumenty, które musimy trzymać przez całe życie. Nigdy nie pozbywaj się: aktu urodzenia, aktu ślubu, świadectw pracy, umów o pracę, dyplomów ukończenia studiów oraz pozostałych szkół.

W przyszłości najprawdopodobniej całą dokumentację będziemy przechowywać w formie elektronicznej. Do tego czasu trzeba jednak stosować tradycyjne metody przechowania dokumentacji w wersji papierowej. Ogarnięcie bałaganu w dokumentach z pewnością będzie kosztowało Cię trochę energii i czasu, ale zobaczysz, że warto! Uporządkowane przechowywanie dokumentów sprawi, że zawsze będziesz spokojny i dobrze zorganizowany. W razie nagłych wypadków szybko odszukasz potrzebną dokumentację.

Kategorie
Technologie

Delete to za mało, twoje dane wciąż są dostępne

Problem ochrony swoich danych przed niepożądanymi intruzami to jedno z większych wyzwań, przed jakim stają współcześni użytkownicy komputerów. Okazuje się jednak, że ochrony wymagają nie tylko te dane, które trzymane są na dyskach twardych, ale też te, które… zostały już usunięte!

Kategorie
Technologie

Doskonały program magazynowy – masz już taki?

Trudno wskazać jeden najlepszy program magazynowy. Każda firma i branża ma swoje indywidualne potrzeby i to właśnie nimi powinniśmy się kierować przy wyborze odpowiedniego rozwiązania. Mimo dość szerokiego zróżnicowania potrzeb w obrębie poszczególnych branż, można wskazać pewne aspekty wspólne, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego programu. Które rozwiązanie informatyczne będzie najlepsze dla Twojego przedsiębiorstwa?

Efektywne zarządzanie magazynem

Od efektywnego zarządzania magazynem uwarunkowane jest bardzo często funkcjonowanie całej firmy. Taki sposób zarządzania oznacza odpowiednie prowadzenie dokumentacji magazynowej, kontrolę stanu magazynowanego, a więc inwentaryzację oraz nadzór obrotów w magazynie. Efektywność uzależniona jest również od  poprawnego sporządzania zestawień, raportów i innych czynników. Należy pamiętać również o tym, że obsługa magazynu powiązana jest również z innymi sektorami funkcjonowania przedsiębiorstwa, takimi jak: księgowość, logistyka czy sprzedaż.

Pracownik magazynu skanuje towar

Na co zwracać uwagę przy wyborze programu magazynowego?

Z racji na zróżnicowane potrzeby poszczególnych branż, idealny program magazynowy powinien cechować się elastycznością. Większość firm najczęściej decyduje się na programy, które wspierają zarówno działania związane z handlem, jak i z magazynem. Program powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego narzędzia upewnij się, że będzie ono dostosowane do potrzeb Twojej firmy. Dobrze jest też zwrócić uwagę na to, czy dany program da nam w przyszłości możliwość poszerzenia jego możliwości o nowe funkcje. Zawsze szukaj opinii na temat danego programu, sprawdź m.in. stopień jego awaryjności. Jeżeli jest on dość wysoki to prawie na pewno zamiast usprawniać pracę będzie ją tylko komplikował. Musisz mieć również świadomość tego, że kupno oprogramowania nie będzie jedynym wydatkiem. Z pewnością będziesz zobowiązany zapłacić również za koszty dostosowania produktu do indywidualnych potrzeb Twojej firmy oraz szkolenia dla pracowników z obsługi danego programu.

Odpowiednio dobrany program magazynowy może znacznie usprawnić funkcjonowanie oraz zarządzanie firmą. Pamiętaj, aby dobrać go do indywidualnych potrzeb Twojego biznesu. Warto zwrócić uwagę na możliwość dokonywania aktualizacji zakupionego oprogramowania. Bardzo dobrze o producencie danego programu świadczy fakt, że zapewnia on jego użytkownikom również wsparcie techniczne (przede wszystkim zdalne).

Kategorie
Technologie

Rodzaje drukarek

Drukarka to podstawowy element wyposażenia biura, lecz często korzystamy z niej także w domu. Istnieje kilka rodzajów drukarek, które różnią się od siebie zastosowanymi technologiami wydruku, jakością uzyskiwanych materiałów oraz kosztami eksploatacji. Którą z nich najlepiej wybrać?

Atrament kontra laser

Drukarki są sprzedawane zarówno jako samodzielne urządzenia, jak i wielofunkcyjne sprzęty, które umożliwiają również skanowanie, kserowanie oraz wysyłanie faksów. W grupie najbardziej popularnych urządzeń znajdują się jednak nadal drukarki atramentowe oraz laserowe. Jakie są między nimi różnice? Drukarka atramentowa przenosi na papier zapis obrazu w formie mikroskopijnych punkcików złożonych z kropli atramentu. Współczesne drukarki atramentowe mogą drukować także w kolorze, a nawet z wykorzystaniem tzw. tuszów fotograficznych, dzięki którym uzyskujemy obrazy przypominające jakością zdjęcia. Zakup takich drukarek nie jest drogi, lecz ich wysokie koszty eksploatacji sprawiają, że coraz częściej decydujemy się na kupno drukarek laserowych, które wyróżniają się o wiele lepszą jakością wydruku.

W przypadku drukarek laserowych wierność obrazu uzyskanego dzięki nanoszeniu na papier cząstek tonera jest bardzo wysoka, a szybkość zadrukowywania stron nieporównywalnie lepsza od tej, którą uzyskują drukarki atramentowe. Tekst i grafiki wydrukowane przy wykorzystaniu lasera nie rozmazują się też przy kontakcie z wodą, przez co zachowują większą trwałość niż te, pokryte drobinkami atramentu.

A może drukarki igłowe?

To nieco starszy typ urządzeń, które kiedyś znajdowały się w powszechnym użyciu, a obecnie są wykorzystywane w ograniczonym zakresie. Ich mechanizm działania jest podobny do tego, który znajduje zastosowanie w maszynach do pisania, tyle że zamiast na pracy młoteczków bazuje na ruchu igiełek, które zostawiają na papierze ślady, uderzając w taśmę barwiącą. To właśnie te ślady składają się na finalną wersję wydruku. Drukarki igłowe pracują wolno i głośno, lecz są w stanie drukować kopie przy użyciu papieru samokopiującego. Obecnie stosujemy je głównie do drukowania faktur.

Drukarki laserowe, atramentowe i igłowe to najbardziej znane rodzaje sprzętów, które umożliwiają uzyskiwanie czarno-białych lub kolorowych wydruków. Warto pamiętać jednak o tym, że istnieją także inne urządzenia drukujące, np. drukarki głowicowe, stało-atramentowe, sublimacyjne czy termiczne, które są jednak stosowane rzadko i raczej nie znajdziemy ich w typowym biurze, a tym bardziej domu. Jeżeli więc zależy nam na otrzymaniu podstawowych form wydruku, rozważmy wady i zalety stosowania drukarek atramentowych oraz laserowych, ponieważ obydwie pozwalają uzyskać zadowalające efekty.

Kategorie
Technologie

Oszczędź swój czas i drukuj przez internet

Drukarkę wielu z nas ma w domu, ale jeśli trzeba wydrukować coś bardzo dużego, eleganckiego, na wyjątkowym papierze czy z tłoczeniami – nagle proces drukowania wydaje się być wielką twierdzą nie do zdobycia. Całe szczęście jest internet. Te „skomplikowane operacje” możesz zaplanować, sprawdzić, zlecić – nie ruszając się od biurka, a gotowe wydruki kurier dostarczy Ci do biura czy do domu. Przeczytaj jak oszczędzić czas, korzystając z drukarni internetowej

Od pomysłu do zlecenia

Niezależnie od tego, co potrzebujesz wydrukować – wizytówki, ulotki, zaproszenia czy elegancki papier firmowy, zanim zaczniesz sam przy tym majstrować, zobacz, co do zaoferowania mają drukarnie internetowe. Otóż świadome tego, że projektowanie, formatowanie i przygotowywanie do druku jest dla wielu wiedzą tajemną, zwykle dysponują własnym działem DTP (ang. desk to publishing), z którym ułatwiają komunikację przy pomocy aplikacji internetowych. Wystarczy, że zalogujesz się na stronie drukarni i określisz, jakiego rodzaju wydruk Cię interesuje. Możesz zamówić projekt lub załączyć swój. Specjaliści obejrzą go, sprawdzą, czy jego format i rozdzielczość nadają się do druku w wybranej przez Ciebie wielkości i ewentualnie naniosą poprawki, przystosowując plik jak należy. O całym przebiegu prac będziesz na bieżąco informowany. Zatem cały proces przygotowań odbędzie się bez Twojego specjalnego angażowania się i zagłębiania w nieznany Ci temat.

Bogactwo możliwości

Przy dzisiejszej technologii na rynku dostępne są steki rodzajów i grubości papieru, można je zadrukowywać różnymi technikami w całości lub częściowo, tłoczyć, zaginać, profilować, nakładać folie matowe i błyszczące oraz wycinać w dowolny sposób. Wcale nie musisz się na tym znać. Pracownicy takiej internetowej drukarni mogą pomóc Ci dobrać materiały i techniki druku do Twoich potrzeb – nie musisz więc tracić czasu na oglądanie próbek i wybór technik – możesz zdać się na profesjonalistów.

A potem? Już tylko czekasz, aż kurier przyniesie gotowe wydruki, z pewnością będą dobrze zabezpieczone do transportu i fachowo, estetycznie zapakowane, byś mógł bezpiecznie korzystać z zapasów wydrukowanych wizytówek, etykiet czy papieru. Gdy zaś będziesz ponownie chciał skorzystać z wcześniejszego projektu, wystarczy, że zalogujesz się do panelu użytkownika drukarni i kilkoma kliknięciami zamówisz kolejną partię wydruków.

Jak widać, korzystanie z drukarni internetowej jest równie łatwe jak zakupy w sklepie online, dlatego warto oszczędzić swój czas i zdać się z całym procesem projektowania, zamawiania, druku i transportu na profesjonalistów.

Kategorie
Technologie

Podstawowe narzędzia majsterkowicza

 

Zamiast wyrzucać stare rzeczy warto je po prostu naprawiać lub modyfikować i tworzyć coś nowego. Majsterkowanie to nie tylko zajęcie dla mężczyzn. Zarówno panie, jak i panowie mogą świetnie odnaleźć się w warsztacie. Musi on być jednak odpowiednio wyposażony. Co każdy majsterkowicz powinien posiadać?

Młotek i miarki– jakie najlepsze?

Młotek należy do najbardziej potrzebnych narzędzi. Bez niego trudno przybijać gwoździe. Istnieje kilka typów tego narzędzia, jednak najlepiej postawić na podstawowy młotek ślusarski. Jeśli chcemy wykonywać bardziej zaawansowane prace warto zapoznać się z innymi rodzajami i ich przeznaczeniem. Spośród przyrządów do mierzenia przyda nam się poziomica, calówka i kątownik stolarski. Calówka to nic innego jak popularna składana miarka centymetrowa. O jej użyteczności nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Poziomica pomoże przy pracach wykończeniowych w wyznaczaniu poziomu i pionu. Kątownik stolarski to narzędzie, dzięki któremu bez problemu zawiesimy równo półkę lub ramkę na zdjęcie.

Czym kleić?

Klej hotmelt jest bardzo trwały i uniwersalny. Niestety, można go aplikować wyłącznie przy pomocy specjalnego pistoletu. W temperaturze pokojowej klej ten ma stałą strukturę i dopiero po ogrzaniu można nim kleić. Jednak pistolet do klejenia nie jest dużym wydatkiem i bez problemu znajdziemy go w supermarketach. Klejem w laskach możemy złączyć np. kawałki rozbitej lampy, a nawet szklane i drewniane elementy. Pistolet do klejenia mimo swojej uniwersalności nie zawsze się sprawdzi. Przy pracach związanych z elektryką o wiele lepiej zastosować taśmy izolacyjne. Są tanie i łatwo dostępne.kleje termotopliwe

Zestaw kluczy – jaki wybrać?

Trudno wyobrazić sobie warsztat bez zestawu kluczy. Z pewnością przydatne będą klucze płaskie oczkowe, którymi możemy wykręcać i wkręcać śruby z sześciokątnym członem. Sprzedawane są zwykle w kompletach, ponieważ mają różne rozmiary. Dobrze mieć także klucz nastawny uniwersalny. Jest on regulowany, dzięki czemu zamiast całego zestawu wystarczy tylko jeden. Jego rolą jest dokręcanie śrub.

Co jeszcze?

Kombinerki to kolejne niezbędne narzędzie w warsztacie majsterkowicza. Sprawdzają się podczas wielu prac. Podtrzymywanie, naciąganie, chwytanie czy wyciąganie gwoździ – z tym wszystkim bez problemu sobie poradzą. Bez wiertarki trudno wyobrazić sobie warsztat. Oczywiście do wiertarki powinniśmy zakupić także komplet wierteł. Przyda się ona podczas wielu prac w domu i na zewnątrz. Natomiast za pomocą wkrętaka szybko wkręcimy śrubę, np. do zawieszenia obrazka na ścianie. To proste narzędzie zastąpi pistolet do klejenia w sytuacjach, gdy potrzebujemy bardziej stabilnego mocowania. Rysowanie po drewnie przy pomocy zwykłego ołówka może być trudne. Dlatego warto wyposażyć się w ołówek stolarski przydatny np. podczas robienia mebli lub wykonywania dekoracji. Nie wszystko można pociąć nożyczkami. Wówczas z pomocą przychodzi nożyk introligatorski niezbędny w każdym przydomowym warsztacie. Przyda się podczas cięcia np. tapet.

Kategorie
Technologie

Kleje termotopliwe – wykorzystanie w domu

Wiele osób posiadających w domu klej termotopliwy lub rozważających jego zakup może zastanawiać się do czego on właściwie jest potrzebny. Małe, niepozorne wkłady do kleju nie zapowiadają silnego sklejania. W rzeczywistości jest jednak inaczej. Klej termotopliwy jest bardzo skuteczny i praktyczny, sklei prawie wszystkie rodzaje powierzchni, a jego wytrzymałość jest bardzo zaskakująca. Warto jednak dowiedzieć się do jakiego rodzaju przedmiotów jest przeznaczony i jak można go wykorzystać w gospodarstwie domowym.

Kategorie
Technologie

Co to jest druk online?

Moda na druk online to stały trend obecny w branży poligraficznej już od jakiegoś czasu. Drukarki sieciowe stały się powszechnie stosowanym standardem. Komputerowy zapis pozwala nam wykonać druk bezpośredni i w tym przypadku możemy dokonywać dowolnych zmian, czyli kasować i zapisywać na nowo dokument. Druk tradycyjny nie posiada takich możliwości. Czym jeszcze cechuje się druk online?

 

Czym jest druk online?

W przypadku zastosowania druku sieciowego wszystkie informacje niezbędne do wydruku przekazywane są drogą elektroniczną. Reguła ta ma zastosowanie do niemal wszystkich rodzajów druku. Zdarzają się jednak wyjątki. Jednym z nich jest risografia, gdzie przedmiot wydruku wprowadzany jest do drukarki w formie skanu. Sygnał ten jest następnie przetwarzany i odczytywany, a na końcu przekazywany do głowicy termicznej.

Druk online może być z powodzeniem zapisywany na tradycyjny nośnik pośredni – nie zawsze mamy do czynienia z drukiem bezpośrednim. Ogromną zaletą drukowania z wykorzystaniem cyfrowego zapisu jest to, że możemy zmieniać dowolny element graficzny czy tekstowy indywidualnie dla każdej wykonanej odbitki. Wszystko więc można z łatwością dopasować do własnych preferencji i potrzeb. Dzięki uniwersalności, ten rodzaj wydruku jest nie tylko szybki, ale też pozwala zmniejszenie kosztów operacyjnych związanych obsługą zamówienia.

 

Jak zastosować druk online?

Wydruki z wykorzystaniem metod sieciowych z reguły wykonywane są za pomocą specjalnych platform online, pozwalających na przeprowadzenie całego procesu zamówienia od początku do końca. Korzystanie z takiego rozwiązania polega po prostu na wyborze odpowiedniej opcji z aktualnie będącdrukarkaych w ofercie firmy. Po wyborze rodzaju nośnika reklamowego, musimy jeszcze wybrać m.in. jakość papieru jakiego będziemy chcieli użyć oraz nakład.

Najczęstszym wyborem jest papier o gramaturze 135 GSM. Jeżeli potrzebujemy papieru o większej sztywności, lepszym wyjściem będą większe gramatury – np. 175 GSM. Możemy także wybrać papier z uszlachetnieniem folią mat i lakierem UV. Zabiegi tego rodzaju nie tylko pozwalają na zwiększenie jakości wydruku, ale też pozwalają na zastosowanie unikalnych efektów wizualnych.

Ostatnim krokiem jest wybór nakładu – liczby sztuk, które będą nam potrzebne. W drukarniach offsetowych istnieje możliwość zamówienia nawet bardzo dużych ilości, sięgających rzędu kilkudziesięciu tysięcy. Zastosowanie offsetu sprawia jednak, że przy dużym nakładzie, koszt jednej sztuki jest odczuwalnie niższy. Gdy nakłady danego materiału reklamowego są relatywnie małe, wtedy po prostu „nie opłaca się” stosować offsetu ze względów finansowych. Lepiej zdecydować się na druk cyfrowy – tym bardziej, że jego jakość nie odbiega niczym od offsetu.

 

Czy drukowanie online ma przyszłość?

 

Z pełnym przekonaniem można stwierdzić, że drukarnie online staną się doskonałym uzupełnieniem dla tradycyjnej formy realizacji zamówienia związanego z drukiem. Nie tylko ogranicza koszty operacyjne, ale pozwala na prostą i szybką komunikację pomiędzy drukarnią, a klientem końcowym. Platformy internetowe do druku online ułatawiają także działania promocyjne – przyznawanie specjalnych rabatów, zakładanie kont partnerskich dla firm reklamowych oraz szybką zmianę adresu wysyłki.