polisa OC samochodu

Jak obliczyć składkę OC?

Każdy właściciel pojazdu jest zobowiązany do opłacania ubezpieczenia OC przypisanego do jego auta. Dla wielu kierowców jest to bardzo spory wydatek i poszukują oni różnych metod obniżania takich składek. Warto dowiedzieć się jak obliczać składki OC, aby móc porównywać oferty towarzystw ubezpieczeniowych i wybrać spośród nich taką, która jest dopasowana do konkretnych potrzeb i możliwości finansowych.

Wysokie ceny polis OC sprawiają, że wykupienie ubezpieczenia pojazdu może być bardzo dużym wydatkiem w perspektywie rocznej. Należy pamiętać, że jest to ubezpieczenie obowiązkowe, które chroni przed roszczeniami osób poszkodowanych w wyniku stłuczki, itp. Brak ubezpieczenia OC wiąże się z dotkliwymi karami finansowymi, więc o wiele lepiej jest poszukać tańszego ubezpieczenia i wykupić je niż płacić ogromne kary. W poszukiwaniach może pomóc dobry kalkulator OC czy też firmy zajmujące się pośrednictwem i porównywaniem ofert ubezpieczeniowych.

Czynniki wpływające na cenę ubezpieczenia OC

Każde towarzystwo, firma pośrednicząca czy też strona internetowa o tematyce ubezpieczeń komunikacyjnych, posiada swój kalkulator OC, dzięki któremu można obliczyć cenę polisy w konkretnych towarzystwach po podaniu odpowiednich danych. Przed skorzystaniem z takiego udogodnienia, warto jednak rozpatrzyć czynniki, które mogą wpłynąć na cenę, jaką zapłacimy za ubezpieczenie OC.

Czytaj również  Czy warto trzymać pieniądze na lokacie? Plusy i minusy

Towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają uwagę na miejsce zamieszkania klienta. Jeśli mieszka on w miejscowości, w której statystyki wypadków są wysokie, wówczas cena polisy będzie wyższa. Nie bez znaczenia jest wiek, doświadczenie i historia ubezpieczeniowa klienta. Osoba młoda, niedoświadczona lub taka, która ma w swojej historii wyrządzoną szkodę, musi liczyć się z wyższą stawką. Istotne są więc wypracowane zniżki. Dodatkowo na cenę OC wpływa marka i model pojazdu, przebieg oraz pojemność jego silnika.

Obliczanie składek OC

W sieci można znaleźć wiele stron internetowych, na których dostępny jest kalkulator OC. Działanie takich mechanizmów jest bardzo proste. Wystarczy podać dane z własnego dowodu osobistego oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, aby po krótkim czasie otrzymać propozycję cenową dotyczącą obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Praktycznie każde towarzystwo ubezpieczeniowe udostępnia swoim potencjalnym klientom kalkulator OC na swojej stronie internetowej. Godne polecenia są również kalkulatory prowadzone w ramach porównywarek cen. Dzięki nim po podaniu wspomnianych wyżej danych, można szybko i łatwo otrzymać propozycje stawek w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych i wybrać ofertę najlepiej dopasowaną do własnych potrzeb.

Sposoby obniżania składki OC

Czasami kalkulator OC nadal będzie pokazywać zbyt wysokie stawki pomimo sprawdzenia ofert wielu firm. W takiej sytuacji warto współdzielić pojazd z doświadczoną osobą, która ma pozytywną historię ubezpieczeniową i wypracowane zniżki. Dzięki temu ogólna cena za polisę OC będzie dużo niższa niż w przypadku samodzielnego ubezpieczania auta przez niedoświadczoną osobę. Warto też zastanowić się nad dokonaniem jednej płatności za całe ubezpieczenie OC bez rozbijania go na raty oraz nad poszukiwaniem interesujących pakietów ubezpieczeń oraz promocji oferowanych przez towarzystwa.

Czytaj również  Gdzie znaleźć najlepsze programy do prowadzenia firmy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *