Czy warto trzymać pieniądze na lokacie? Plusy i minusy

Lokata bankowa to jeden z najpopularniejszych produktów finansowych. Nic dziwnego, według ekspertów uchodzi za najbezpieczniejszą formę pomnażania oszczędności. Jakie są wady i zalety trzymania środków na lokacie bankowej? O czym warto pamiętać?

lokaty, konta bankowe, kredyty, Nest Bank

Zalety lokat bankowych

Dużą popularność lokaty bankowe zawdzięczają kilku czynnikom:
– proste i przejrzyste zasady,
– niski procent ryzyka,
– zabezpieczenie środków.
Dla wielu osób najważniejszym czynnikiem są właśnie przejrzyste zasady lokat bankowych i kont oszczędnościowych. Zakładamy lokatę, przelewamy środki i po określonym terminie wyciągamy kwotę powiększoną o odsetki zawarte w umowie z bankiem. Dla wielu osób jest to wygodny, a zarazem bezpieczny sposób na pomnażanie oszczędności. Dodatkowym atutem, jest możliwość zlikwidowania lokaty bankowej i konta oszczędnościowego w dowolnym czasie i wypłata środków. W nieprzewidzianych sytuacjach życiowych jest to swoista forma zabezpieczenia, w którym utrata odsetek wiąże się jedynie z lekką niedogodnością. Lokata bankowa i konto oszczędnościowe to produkty o minimalnym ryzyku utraty części lub całości kapitału, dlatego wiele osób decyduje się na tę formę pomnażania środków.
Wystarczy dotrzymać podanego w umowie z bankiem terminu, aby cieszyć się zyskiem z odsetek. Wiele osób boi się ryzyka utraty ciężko zarobionych pieniędzy, więc zgodnie z zasadą „lepszy rydz niż nic” woli mieć mniejsze zyski niż najpierw duży zysk, a potem mocno odczuwalną stratę. Kolejną zaletą jest również zabezpieczenie środków. Posiadanie kapitału na lokacie bankowej czy koncie oszczędnościowym pozwala zyskać spokój i poczucie bezpieczeństwa w razie nieprzewidzianych sytuacji losowych. Wypłacenie środków w momencie kiedy najbardziej ich potrzebujemy przemawia na duży plus lokat bankowych i kont oszczędnościowych.

Czytaj również  Prowadzenie własnej firmy, jak sobie ułatwić to zadanie?

Wady lokat bankowych

Dla wielu osób lokowanie środków na lokacie bankowej czy koncie oszczędnościowym wiąże się z gwarancją zysku, małym stopniem ryzyka i zabezpieczeniem na przyszłość. Z drugiej strony, produkt może być zupełnie nieatrakcyjny dla osób, które szukają sposobu na znaczne powiększenie ulokowanego kapitału.
Lokata bankowa to zazwyczaj 2-5% zysku, co wydaje się niewiele w momencie posiadania sporych środków na inwestycję lub po prostu lubimy ryzyko i chcemy sprawdzić różne sposoby pomnażania oszczędności. Dodatkowo, dla wielu osób może okazać się problematyczne utrzymanie środków przez określony w umowie czas. Zlikwidowanie lokaty czy konta oszczędnościowego przez terminem zawartym w umowie, jest jednoznaczne z utratą wypracowanych odsetek. Dla kogoś komu zabrakło niewiele do umownego terminu, a sytuacja zmusiła go do likwidacji lokaty bankowej czy konta oszczędnościowego, może być to sporym minusem. Dla wielu osób sporym minusem jest również inflacja, choć istnieją lokaty bankowe, które sobie z nią radzą, jednak bardzo trudno o znalezienie tego rodzaju oferty. Pomimo kilku wad, lokata wciąż jest jednym z bezpieczniejszych sposobów lokaty kapitału.