Skończyłeś MBA i co dalej? Oto pomysły!

Udało się – dostałeś się wreszcie na wymarzone studia MBA. Wybrałeś najlepszą uczelnię w regionie, masz pewność, że program i wykładowcy są świetni, nie jesteś jednak pewien, czy będzie to dobra inwestycja. Czy faktycznie moja kariera poszybuje dzięki temu dyplomowi? Badania statyczne pokazują, że faktycznie absolwenci kierunku zarabiają więcej (nawet trzykrotnie). Podpowiadamy, jak pokierować swoim życiem zawodowym po ukończeniu Master of Business Administration.

Nie tylko dyplom

Przede wszystkim nie oczekuj, ze cały świat biznesu padnie przed Tobą na kolana, gdy zamachasz dyplomem. Po pierwsze nie jesteś jedyny, po drugie sam dyplom dnie daje pracodawcy pewności, czy to właśnie Ty jesteś najlepszy na stanowisko, na które aplikujesz.
Całe szczęście studia MBA, to nie czas, który spędzisz lekko, łatwo i przyjemnie. Aby je ukończyć, musiałeś się solidnie napracować, zrealizować tuziny projektów, przeprowadzić setki analiz i spędzić wiele godzin na indywidualnej pracy i warsztatach w grupie. Dlatego z pewnością masz i wiedzę, i umiejętności oraz wszelki możliwe narzędzia, żeby dużo lepiej poradzić sobie teraz na rynku pracy i w środowisku biznesowym.

Awans

Raczej mało jest prawdopodobne, żebyś dostał awans tylko dlatego, że zaniesiesz swój dyplom do działu kadr. Pewne jest natomiast, że ogląd Twojej pracy, Twojego miejsca w firmie z pewnością stanowczo się zmienił podczas studiów. Być może na bieżąco wdrażałeś to, czego nauczyłeś się na studiach, a Twoje wysiłki nie mogły zostać niezauważone. Idź dalej tą drogą. Podejmuj coraz ambitniejsze zadania odważniejsze decyzje, a Twój rozwój nie zostanie niezauważony. Najpierw zaobserwujesz wzrost swojej pozycji w firmie, zaufanie ze strony przełożonych – z pewnością odkryjesz, kiedy będzie czas na rozmowę z szefem o awansie – ale to pod warunkiem, że sami nie zaproponują Ci go dużo wcześniej.

Czytaj również  Jak zostać ekonomistą?

Zmiana pracy

W swoim dotychczasowym miejscu zatrudnienia trafiłeś na mur? Nikt nie jest zainteresowany Twoimi pomysłami? Na Twoje analizy i innowacje patrzą bykiem? Współpracownicy czy bezpośredni przełożony czują się zagrożeni i rzucają Ci kłody pod nogi, a Ty masz dość tego, że nie możesz rozwinąć skrzydeł? Czas na zmianę.
Dziś z pewnością inaczej widzisz siebie na rynku pracy, wzrosła Twoja pewność siebie. Masz też większe umiejętności interpersonalne, rozumiesz mechanizmy funkcjonowania firm. Wykorzystaj to! Skonstruuj swoje CV kładąc nacisk na swoje największe atutu. Wybierz wymarzoną branżę, ba – nawet firmę i skonstruuj przekaz bezpośrednio pod nie. Pokaż, co masz do zaoferowania – a masz dużo. Podczas rozmowy o pracę z pewnością zaprezentujesz się dużo lepiej od pozostałych kandydatów. Badania absolwentów studiów MBA pokazują, że w ciągu pół roku zdobywają oni lepsza posadę.

Własna firma

Gdy dogłębnie poznałeś metody zarządzania przedsiębiorstwem, personelem, potrafisz przeprowadzać analizy rynku, finansów i poznałeś tajniki PR-u – co stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć swój własny startup? Zrewiduj swoje największe atuty, sięgnij jeszcze raz do swoich marzeń i spróbuj stanąć na własnych nogach. Nie bój się skorzystać z nowych znajomości i umiejętności. Jeśli to konieczne – zdobądź dofinansowanie lub inwestora, może wspólnika i nie zostawiaj swojej przyszłości w rękach innych. Masz już potrzebne do tego wiedze i umiejętności.

Czytaj również  Finansowe dokształcanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *