Marzenie o staniu się ekonomistą może spełnić każdy – wystarczy posiąść wiedzę związaną ze skomplikowanymi procesami makro- i mikroekonomicznymi oraz zrozumieć zjawiska, które kierują światem finansów. Jeżeli widzisz swoją przyszłość w tym zawodzie, to realizację planu powinieneś rozpocząć od aplikowania na studia na kierunku ekonomia.
Co musi wiedzieć ekonomista?
Zakres informacji niezbędnych do opanowania, by móc nazywać się ekonomistą obejmuje między innymi znajomość ekonometrii i analizy ekonomicznej, podstawy ekonomii integracji europejskiej oraz zrozumienie reguł kierujących finansami publicznymi i rynkami finansowymi. Czy to wiele? Jeżeli tak sądzisz, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że powyższy zakres przedmiotów stanowi zaledwie cząstkę tego, co pojawi się w Twoim programie studiów. Na kierunku ekonomia będziesz się także uczył matematyki, rachunkowości, międzynarodowych stosunków gospodarczych oraz historii gospodarczej. Nie unikniesz konieczności zdobywania zaliczeń ze statystyki, która śni się po nocach wielu studentom, lecz poniesione trudy wynagrodzi Ci wiedza z interdyscyplinarnych przedmiotów tj.: psychologia zarządzania, finansowanie inwestycji i nieruchomości, socjologia miasta czy podstawy organizacji i zarządzania. W trakcie studiów będziesz mógł także wybrać specjalność. Każda uczelnia oferuje możliwość rozwijania zainteresowań w obrębie innych specjalizacji, zwróć więc uwagę na ich rodzaje jeszcze przed dokonaniem wyboru szkoły wyższej. Jakie specjalności mogą zatem ukończyć absolwenci ekonomii? Oferta jest szeroka i obejmuje m.in.: Ekonomię integracji europejskiej, Ekonomię sektora publicznego, Ekobiznes, Gospodarowanie nieruchomościami, Zarządzanie i doradztwo personalne oraz Strategie rozwoju biznesu.
Ekonomia – co po studiach?
Gdy otrzymasz dyplom, możesz zacząć posługiwać się tytułem magistra ekonomii. Krokiem dzielącym Cię od stania się ekonomistą jest znalezienie pracy w zawodzie. Twoje szanse na szybkie pozyskanie zatrudnienia będą znacznie większe, jeżeli jeszcze podczas studiów ukończyłeś staż w renomowanej firmie zatrudniającej ekonomistów lub pracowałeś w branży choćby jako wolontariusz. Nawet z minimalnym doświadczeniem zawodowym będzie Ci łatwiej zdobyć pracę w dużych i średniej wielkości firmach, instytucjach badawczych oraz urzędach. Kluczem do sukcesu będzie też niewątpliwie świetna znajomość języka angielskiego.
Jak widzisz, nie jest trudno zostać ekonomistą, trzeba tylko wykazać się konsekwencją w działaniu, pracowitością i zapałem do nauki. Jeżeli już teraz wiesz, że ekonomia to Twój wymarzony kierunek studiów, nie poprzestawaj tylko na uczęszczaniu na wykłady i zaliczaniu przedmiotów. Szukaj każdej okazji, by poszerzyć wiedzę, a więc czytaj książki i czasopisma branżowe, śledź wiadomości ze świata, uczestnicz w konferencjach i nie zapomnij o znalezieniu praktyk studenckich, podczas których odkryjesz praktyczne aspekty pracy ekonomisty. To wszystko sprawi, że zwiększysz swoje szanse na osiągnięcie sukcesu w tym zawodzie.