Co to jest logistyka VAS i co wchodzi w jej skład? Tutaj się tego dowiesz

Pojęcie logistyki jest bardzo szerokie i trudne do zdefiniowania. Obejmuje szereg procesów, w tym planowanie, realizację i kontrolę przepływu dóbr i usług, które powinny zaspokoić wymagania klienta. Skrót VAS oznacza Value-Added Services, co pozwala zrozumieć, że chodzi o tak zwaną wartość dodaną, która w biznesie często ma kluczowe znaczenie.

O ile sam produkt jak najbardziej może spodobać się klientom, to trzeba jeszcze skutecznie go wypromować, aby się sprzedał. To bardzo trudna część procesu. Rynek jest mocno nasycony właściwie w każdej branży. Są jednak takie działania, które mogą wpłynąć na wzrost zainteresowania danym produktem ze strony klientów. Warto poznać takie pojęcia jak na przykład labeling, copacking czy repacking.

Czym jest labeling?

Słowo labeling oznacza etykietowanie, metkowanie, znakowanie. Etykiety w logistyce mają ogromne znaczenie. Właściwe etykiety bardzo ułatwiają realizację wielu procesów w logistyce. Dzięki nowoczesnym narzędziom do ich skanowania praca idzie szybko i sprawnie. Oczywiście w grę wchodzi też czynnik ludzki i minimalizacja ilości ludzkich błędów.

Co to jest copacking?

Copacking to słowo określające kreowanie zestawów do sprzedaży. Dzięki temu kupujący otrzymuje dwa produkty, zamiast jednego. Dobrym pomysłem jest na przykład dołączenie piórnika do plecaka, kubka do zestawu kaw czy herbat, myszki lub klawiatury albo słuchawek przy zakupie laptopa. Jak widać, ta metoda doskonale sprawdza się w każdej branży.

Czytaj również  Robot sprzątający dla właścicieli psów i kotów - na co zwrócić uwagę?

Idea repackingu

Samo słowo repack oznacza przepakowanie. Towar, który na przykład z importu trafia do polskiego dystrybutora, zostaje pozbawiony oryginalnego opakowania i otrzymuje opakowanie zastępcze. Po co? Na przykład po to, aby opakowanie zostało dostosowanie do przepisów prawa i innych regulacji obowiązujących w danym kraju. Przykładowo, żywność sprzedawana w Polsce musi posiadać informację o składzie, w języku polskim.

Usługi dodatkowe w logistyce przyczyniają się do lepszego wykonywania usług, co w efekcie wpływa na zadowolenie klienta. Wiele firm chce czegoś więcej niż po prostu przewiezienie produktów z miejsca na miejsce, na czas. W przypadku branży odzieżowej może być to odświeżenie i uprasowanie ubrań, a przed okresem Bożego Narodzenia, w wielu branżach świetnym pomysłem jest tworzenie zestawów prezentowych, gotowych dla klienta finalnego.

Logistyka, jak każda branża, stoi przed nowymi, trudnymi wyzwaniami, a XXI wiek nie jest okresem łatwym. Wymagania klientów rosną, pojawia się wiele oczekiwań, które nieraz mogą wydawać się nie do spełnienia. W tych trudnych i wymagających czasach trzeba postawić na nowatorskie metody, na nowoczesne technologie i kreatywność, a przede wszystkim trzeba pozostać otwartym na oczekiwania klienta i starać się zrobić wszystko, by pozyskać jego zadowolenie, co będzie skutkować kolejnymi zleceniami. Jak zawsze, jakość w parze z przystępną ceną, jest gwarantem sukcesu. Logistyka VAS to przyszłość.

Czytaj również  Apple iPhone biały – specyfikacja i dostępne modele

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *