Podstawowe wyposażenie małego sklepu. Co warto mieć?

 

 

Otwierając własny sklep warto wiedzieć odpowiednio wcześnie, co powinno znajdować się na jego wyposażeniu. I nie mamy tutaj na myśli asortymentu, ale zaplecze, które pozwoli na sprawną obsługę klienta. Co posiadać powinien sklep, aby zmaksymalizować swoje zyski?

Kasa fiskalna

Służy do rejestrowania obrotu oraz należnego podatku dochodowego oraz VAT w sprzedaży detalicznej. Kasa fiskalna jest obowiązkowa przy sprzedaży towarów i usług dla klientów nie prowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Zwolnieni z obowiązku posiadania kasy fiskalnej są podatnicy, których roczny obrót w poprzednim lub bieżącym roku nie przekroczył 20 tysięcy złotych.

 

Kasy fiskalne można podzielić na autonomiczne oraz bazujące na komputerze. Te pierwsze są przede wszystkim popularne w sklepach i marketach. Cały firmware i oprogramowanie znajdują się wewnątrz kasy fiskalnej.

Drugi typ kas fiskalnych bazuje na komputerze. Drukarka posiada jedynie kilka przycisków niezbędnych do jej prawidłowej obsługi m.in. wydruku raportu fiskalnego. Sprzedaż rejestrowana jest za pomocą programu zainstalowanego na komputerze, więc kasa musi być z nim połączona. Jest to bardziej wygodne rozwiązanie, pozwalające na sprzedaż nawet kilku tysięcy towarów, dzięki pełnej bazie produktów znajdujących się na komputerze.

Czytaj również  Jak wykonać audyt sklepu internetowego?

Terminal płatniczy

Nazywany jest też terminalem POS. Jest to urządzenie instalowane w punktach handlowo usługowych pozwalające na akceptację kart płatniczych oraz lojalnościowych. Dzięki niektórym terminalom płatniczym jest możliwe doładowywanie telefonu oraz wypłata pieniędzy z rachunku karty dzięki systemowi CashBack.

Drukarka

lay down or take  paper from  printer

Drukarka jest niezbędna przede wszystkim tam, gdzie działalność gospodarcza opiera się na usługach, chociażby w branży typowo handlowej jak sklep. Dzięki takiej drukarce można wydrukować niezbędne raporty w bardziej przejrzystej formie, oraz przede wszystkim faktury dla klienta.  W niektórych miejscach przyda się również do wydrukowania cen czy listu przewozowego dla kuriera. Idealnie komponuje się z programem do fakturowania.

Program do fakturowania

Taki program umożliwia wystawianie nie tylko faktur, ale również pozwala na tworzenie dokumentów magazynowych i arkuszy inwentaryzacyjnych.  W łatwy sposób można prowadzić rachunki z kontrahentami i prowadzenia raportów kasowych i bankowych.  Niektóre wersje pozwalają również na analizę sprzedaży poprzez analizę kosztów oraz obrotu sklepu.

Mniej istotna, ale równie ważne rzeczy dla klienta

Warto zainwestować w rzeczy, które na pierwszy rzut oka nie są potrzebne, ale mogą zaprocentować. Pomyśl o stojaku na rowery przed sklepem. Wiele osób preferuje rower, a możliwość przypięcia roweru pozwoli potencjalnemu klientów na spokojne zrobienie zakupów lub na dłuższą rozmowę handlową.

Czytaj również  Co to klej hot melt?

Jeżeli chcesz, aby klient czuł się przyjemnie w sklepie, zainstaluj odpowiednie oświetlenie oraz puść muzykę w tle. Czasy, w których pierwsze co słyszy klient w sklepie to telenowela oglądana przez sprzedawcę nigdy nie powinny powrócić.