Typowy i wzorowy kurier.

Usługi kurierskie z roku na rok cieszą się rosnącą popularnością, a firmy przewozowe muszą zadawać sobie coraz więcej trudu, by pozyskać nowych klientów. Duża konkurencja sprawia, że doręczyciele paczek walczą o każde zlecenie, zwiększając jakość swoich usług. Jak bardzo muszą się postarać, by zasłużyć na miano wzorowego kuriera?

Szybkość to podstawa

Idealny doręczyciel przesyłek to taki, na którego nie musimy zbyt długo czekać – najlepiej, gdy pojawi się już na drugi dzień. Jednym z głównych powodów wyboru firm kurierskich jest właśnie szybkość doręczania przesyłek. Jeżeli zamówimy przez Internet wymarzoną książkę, strój na sobotnią imprezę lub jedzenie dla domowego pupila, to zwykle zależy nam na tym, by właściwie od razu móc korzystać z zakupionego przedmiotu. Szybkość staje się jednak kluczowa wtedy, gdy nadajemy przesyłkę do osoby, która za kilka dni będzie obchodzić urodziny. Kurier niosący pakunek dla solenizanta może sprawić wiele radości i być miłą niespodzianką, lecz paczka dostarczona po czasie często wywołuje refleksję, że to nie kurier zawinił, lecz my zapomnieliśmy o dacie ważnej dla bliskiej nam osoby.

Szybkość jest także bardzo ważna w przypadku dostarczania przesyłek medycznych, ponieważ jakiekolwiek opóźnienie może skutkować pogorszeniem stanu zdrowia lub nawet śmiercią osoby, która czeka na lekarstwo czy przeszczep. Wzorowy kurier musi więc przede wszystkim szybko i sprawnie dowozić paczki – najlepiej jeszcze przed terminem zadeklarowanym przez firmę wysyłkową. Na szczęście coraz częściej się zdarza, że nie tylko wzorowi kurierzy wygrywają wyścig z czasem, a szybka dostawa pakunków zaczyna stawać się standardem osiągalnym także dla typowych doręczycieli.

Czytaj również  Czym jest system dystrybucji drobnicowej?

Bezpieczeństwo na wagę złota

Drugą ważną cechą idealnego kuriera jest umiejętność dostarczenia przesyłki w jednym kawałku. Dotyczy to przede wszystkim delikatnych przedmiotów tj. porcelana lub sprzęt elektroniczny, lecz jest istotne również w kontekście pozostałych paczek, któż z nas chciałby bowiem odebrać z rąk doręczyciela rozlatujący się karton? Wzorowy kurier powinien więc odpowiednio zabezpieczyć przesyłkę podczas transportu, aby jej zawartość została dostarczona w stanie idealnym. Choć jeszcze kilka lat temu zdarzało się, iż odbieraliśmy uszkodzone paczki, to teraz do takich sytuacji dochodzi niezwykle rzadko, ponieważ firmy przewozowe zaczęły ze sobą konkurować nie tylko cenami, ale również jakością świadczonych usług.

Jak widzimy wraz z upływem lat różnica pomiędzy typowym a wzorowym kurierem coraz bardziej się zaciera. To, co kiedyś świadczyło o najwyższej klasie usług kurierskich dzisiaj staje się standardem. Niemal każdy kurier doręcza już przesyłki w terminie lub nawet przed jego upływem i dba o to, by paczka nie ucierpiała podczas transportu. Z czasem ryzyko trafienia na niesolidnego doręczyciela zaczyna więc powoli zbliżać się do zera.