Transport drogowy – o czym trzeba pamiętać?

Polska od lat jest liderem pod względem ilości i jakości usług transportowych w zakresie transportu drogowego. W ostatnim czasie udało nam się nawet prześcignąć  Niemców, którzy byli od dawna niekwestionowanymi liderami tego segmentu usług. Powyższe czynniki sprawiają, że powstające firmy transportowe chcą szybko stać się udziałowcami sukcesów zapominając, że to jeden z trudniejszych i wymagających rynków.

Transport drogowy w kontekście wymagań

Żeby świadczyć konkurencyjne usługi na dość zatłoczonym już rynku, jakim jest rynek transportu drogowego, należy nie tylko posiadać niezawodną i dobrze wyposażoną flotę samochodową, ale również – albo przede wszystkim – znać i spełniać podstawowe wymagania i uwarunkowania prawno-organizacyjne terytoriów, na których będą świadczone usługi. Aspekt ten jest bardzo ważny, bowiem nieznajomość przepisów może nieść za sobą poważne finansowe konsekwencje.

Dostosowanie pojazdów do rodzaju przewożonych towarów

Chcąc świadczyć niestandardowe usługi przewozowe lub ulokować swoje usługi w niszy, należy dopasować pojazdy do wymagań klientów i towarów, które mają być przewożone. Szybko psująca się żywność czy produkty wymagające warunków chłodniczych muszą nie tylko szybko przemieszczać się pomiędzy punktem wydania a miejscem docelowym. Podstawą jest zapewnienie odpowiednich warunków dla przewożonych produktów, na przykład w naczepie wyposażonej w chłodnię.

Czytaj również  Anglia i przesyłki. Jak wysłać do i z Wielkiej Brytanii?

Materiały budowlane, piasek czy beton transportuje się inaczej niż metalowe elementy konstrukcji, pomimo że są to materiały przynależne do jednej branży. Specjalnych oznakowań i dodatkowych zabezpieczeń wymaga transport odpadów i materiałów niebezpiecznych. Chcąc wpasować się w odpowiedni segment usług warto wcześniej poznać jego specyfikę. Wbrew pozorom nie jest to temat łatwy, zwłaszcza w przypadku, kiedy transport drogowy dotyczy krajów o różnych wymaganiach dotyczących określonego ładunku. Zaopatrzenie w maty i pasy mocujące wymagane w Polsce może okazać się niewystarczające, a kary za naruszenie przepisów transportu drogowego są w większość bardzo wysokie.

Komplet dokumentów przewozowych

Dla prawidłowego przebiegu procesu logistycznego w transporcie drogowym istotna jest znajomość wymagań stawianych dokumentacji dla danego przewozu. Poza standardowymi dokumentami przewozowymi niezbędne mogą okazać się stosowne pozwolenia lub certyfikaty na transport drogowy konkretnej partii towarów. W przypadku przekraczania granic poza Unią Europejską do typowego kompletu dochodzi jeszcze kwestia cła oraz dokumenty kierowcy – jak choćby ważny paszport. Kierujący powinni mieć przy sobie zawsze kartę kierowcy, wykresówki, zapisy odręczne i wydruki z tachografu oraz zaświadczenie o czasie pracy. Kontroli podlega również licencja lub zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, których wypis kierowca również musi okazać.

Szkolenie pracowników – to się opłaca

Odpowiednio przygotowana kadra nie tylko bez problemu poprowadzi codzienna działalność, ale poradzi sobie w wielu nieprzewidzianych sytuacjach. Szkolenie ze znajomości przepisów, tak samo jak odpowiednie przygotowanie kierowców – powinno się przeprowadzać rutynowo i okresowo odświeżać o nowe informacje i aktualne wymogi.

Czytaj również  Teta Me: Nowoczesne Rozwiązanie dla Dużych Przedsiębiorstw w Zakresie Zarządzania Kadrami i Płacami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *