W procesach fabrycznych niezwykle ważny jest pomiar rozmiarów i parametrów. Po pierwsze, kolejne produkty opuszczające taśmę muszą być takie same. Po drugie, przy wytwarzaniu setek tysięcy sztuk miesięcznie optymalizacja jest absolutnym kluczem do oszczędności. Jeśli uda nam się zmniejszyć straty materiału o pół grama na egzemplarzu, ostatecznie może to doprowadzić do spadku produkcji odpadów o całe tony. I właśnie za wiele rodzajów pomiarów w fabrykach odpowiada czujnik optoelektroniczny. Sprawdź, jak działa oraz jak z niego korzystać.
Czujnik optoelektroniczny – jak działa?
Czujnik optoelektroniczny opiera się na emitowaniu promieni świetlnych. Wiązka wysyłana jest z nadajnika i służy do zbierania danych na temat obiektów, które ją przetną. Wyróżniamy następujące odmiany tego typu czujników:
- odbiciowe. Odbiornik i nadajnik znajdują się w jednej obudowie. Wiązka światła odbija się bezpośrednio od badanego obiektu.
- eliminacyjne. Są właściwie subtypem czujników odbiciowych, ale i tak warto o nich wspomnieć. Odznaczają się bardzo dużą precyzją i mogą mierzyć elementy, nawet jeśli tuż za nimi znajduje się tło o bardzo podobnej barwie.
- refleksyjne. Tutaj nadajnik i odbiornik również zamontowane są w jednym miejscu. Osobnym elementem jest jednak reflektor – forma zwierciadła, która odpowiedzialna jest za odbijanie wiązki światła. Badany obiekt należy umieścić pomiędzy obudową główną a reflektorem.
- jednowiązkowe bariery świetlne. Nadajnik i odbiornik w tym wypadku montowane są w odrębnych obudowach, a wiązka światła przebywa drogę pomiędzy nimi. Tego typu czujniki wykorzystuje się do badania obiektów nieprzezroczystych lub odbijających promienie słoneczne.
Czujnik optoelektroniczny Balluff posiada o wiele większy zasięg niż na przykład czujnik zbliżeniowy czy indukcyjny.
Do czego służy czujnik optoelektroniczny?
Czujnik optoelektroniczny może być wykorzystywany do badania większości możliwych parametrów produktu. Za jego pomocą zmierzymy grubość, kształt czy też odległość obiektu. W zakres funkcjonalności urządzenia wchodzi też odczytywanie informacji na temat barw – dowiemy się, jaki kolor ma produkt. Możemy także zbadać na przykład jego właściwości luminescencyjne.
Wysoka dokładność, z jaką działa czujnik optoelektroniczny Balluff pozwala na szybkie i sprawne odseparowanie wadliwych egzemplarzy i tym samym utrzymanie jakości całej partii.
Obecnie coraz częściej produkuje się czujniki wielofunkcyjne. Łączą one w sobie zalety receptorów refleksyjnych, eliminacyjnych i barier świetlnych. Dzięki temu możemy kupić jedno urządzenie zamiast kilku.
Bardzo ważną cechą jest też możliwość programowania czujników, która pozwala dostosować je do naszych oczekiwań. Urządzenie może między innymi zliczać przesuwające się produkty i informować nas o ich stanie dopiero po przejściu danej transzy.
Oczywiście istnieje też możliwość wgrywania programów w formie presetów. Jeśli wyposażymy się w czujnik wyposażony w złącze IO-link, będziemy mogli zachować raz nadane ustawienia i następnie przyporządkować je kolejnym receptorom.