Oleje biegowe

Do czego służą oleje obiegowe?

Nowoczesne oleje obiegowe charakteryzują się wysokim poziomem ochrony przed zużyciem w czasie eksploatacji ze względu na utrzymanie właściwej lepkości oleju. Do tego wyróżniają się stabilnością na utlenianie. Oleje obiegowe oferowane są w wielu sklepach branżowych.

Co warto wiedzieć o olejach obiegowych?

Okazuje się, że za zasadniczy trend na rynku olejów można uznać zmiany w zakresie jakościowym wszelakich środków smarnych. Trzeba wiedzieć, że rozwiązania technologiczne znajdujące zastosowanie w olejach, wnoszą nowe standardy, zapewniając między innymi oszczędność energii, zwiększenie trwałości smarowanych elementów, a ponadto poprawę lepkości oraz stabilności oksydacyjnej. Co istotne, zmianie ulegają bazy olejowe. Warto zauważyć, że uwzględniane są nowe generacje dodatków. Dobrze nadmienić, że w warunkach przemysłowych często zastosowanie odnajdują oleje o podwyższonej jakości. Można je zakupić w niskich cenach. Ważne jest to, że w zakresie olejów przemysłowych zmiany technologiczne przebiegają wolnej, lecz stawia się na dopasowanie środków smarnych do konkretnej aplikacji. Okazuje się, że największy udział na rynku mają przede wszystkim oleje hydrauliczne oraz maszynowe. Natomiast w nieco mniejszej ilości sprzedawane są oleje przekładniowe, a ponadto sprężarkowe. Do tego należy doliczyć też oleje technologiczne oraz turbinowe.

Oleje obiegowe – zastosowanie

Warto wiedzieć o tym, że specjalne oleje obiegowe produkowane są z myślą o zastosowaniu w maszynach przemysłu papierniczego. Istotną informacją jest to, że środki smarne takiego rodzaju powstają przeważnie przy zastosowaniu hydrorafinowanych baz olejowych. Bardzo ważne są też właściwie dobrane pakiety dodatków z bezpopiołowymi substancjami, które odpowiadają za poprawę właściwości smarnych. Stosowane są też dodatki przeciwkorozyjne, które działają przeciwwapiennie, demulgująco, przeciwrdzewnie, a także przeciwkorozyjnie.

Czytaj również  Kleje termotopliwe - wykorzystanie w domu

Istotne informacje o olejach obiegowych

Oleje obiegowe, które pracują w maszynach papierniczych, powinny zapewniać odpowiednią ochronę powierzchni smarowanych w łożyskach, przekładniach, a ponadto pompach. Bardzo istotna jest wysoka stabilność termiczna oraz odporność na utlenianie. Dodatkowo od olejów obiegowych stosowanych w maszynach papierniczych wymaga się wysokich własności przeciwwapiennych, a ponadto dobrych własności deemulgujących. Nie można też zapomnieć o właściwej stabilności hydrolitycznej, zwłaszcza w sekcjach mokrych maszyn papierniczych. Bardzo istotne jest przy tym zapewnienie odpowiednio wysokiego poziomu ochrony przeciwkorozyjnej elementów, zwłaszcza tych znajdujących się w wilgotnym środowisku. Co ważne, od oleju obiegowego oczekuje się czyszczenia układu. Warto podkreślić, że spektrum zastosowania olejów obiegowych jest obecnie szerokie. Obejmuje ono między innymi układy obiegowe maszyn papierniczych, a dodatkowo układy obiegowego smarowania łożysk, a także przekładni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *