Transport morski czy lądowy

Transport morski czy lądowy?

Wielu z nas ma krewnych czy przyjaciół poza granicami kraju. Widujemy się rzadko, a bliskiej osobie czasami chcemy wysłać prezent czy paczkę z domowym ciastem. Obecnie możemy nadawać przesyłki międzynarodowe, które szybko dotrą do adresatów. Jak podróżują? Co jest lepsze – transport morski czy lądowy?

Kto przewozi przesyłki międzynarodowe?

Specjaliści szacują, że poza granicami kraju mieszka około 18 milionów Polaków. Nic więc dziwnego, że przesyłki międzynarodowe są nadawane bardzo często. Paczkę można przesłać za pośrednictwem różnych przewoźników – poczty, firm kurierskich lub przewoźników specjalizujących się w przewozie osób. Najbezpieczniejsza jest przesyłka kurierska, która szybko dotrze do adresata. Przesyłki międzynarodowe dotrą szybciej niż za pośrednictwem poczty. Prywatni przewoźnicy rzadko mają oficjalne cenniki, więc wysokość opłat może nas zaskoczyć. Przesyłki międzynarodowe transportowane przez firmy kurierskie na pewno dotrą na czas.

W jaki sposób przewozi się paczki międzynarodowe? Transport morski czy lądowy?

Przesyłki międzynarodowe, jeśli jest to możliwe, mogą być przewożone drogą lądową. Duże firmy kurierskie współpracują z wieloma przewoźnikami poza granicami Polski, więc mogą przekazać im przesyłkę. Jednym z najbezpieczniejszych i najszybszy środków transportu jest fracht lotniczy. Drogą powietrzną dostarczane są przesyłki zagraniczne nie tylko na terenie Polski i Europy, ale także do Stanów Zjednoczonych, Chin czy Australii. Transport morski zaś pozwala na sprawdzoną dostawę i oszczędność. Paczki dostarczane są do głównych portów morskich na terenie całego świata.

Czytaj również  Rodzaje drukarek

Jak poczt przewozi przesyłki międzynarodowe?

Tradycyjna poczta również wysyła paczki poza granice naszego kraju. Zanim nadamy przesyłki międzynarodowe, musimy określić, czy paczka ma być priorytetowa czy ekonomiczna. Priorytety są transportowane drogą lotniczą i docierają na miejsce szybciej niż paczki ekonomiczne. Za szybszą dostawę trzeba oczywiście więcej zapłacić. Paczki ekonomiczne są doręczane drogą lądowo-morską lub lotniczą, lecz o niższym priorytecie.

Jak kurierem wysłać paczki międzynarodowe?

Koszty transportu przesyłek międzynarodowych za pośrednictwem firmy kurierskiej zależą od wielu czynników. Im paczka jest cięższa oraz większa, tym wyższa będzie cena za jej dostarczenie. Nie bez znaczenia jest także dokładna odległość do pokonania przez kuriera, a także sposób dostarczenia paczki. Trasa pokonywana w tradycyjny sposób (połączenie transportu morskiego z lądowym) będzie tańsza niż paczka kurierska wysyłana priorytetem, czyli samolotem. Wiele przesyłek międzynarodowych trzeba ubezpieczyć, gdyż jest to obowiązkowe, a to również wpływa na wysokość opłaty.

Wysyłka przesyłek międzynarodowych nie jest skomplikowana. Wystarczy umiejętnie zapakować paczkę i dobrze wypełnić list przewozowy, a pakunek na pewno dotrze do odbiorcy. Wybór transportu morskiego lub lądowego zależy od tego, jak szybko przesyłka ma dotrzeć do odbiorcy.