Mimo rozwoju współczesnych technologii i sukcesywnym zmniejszaniu zużycia papieru, każdy z nas przechowuje w domu sterty rachunków i innych dokumentów. Przechowywanie dokumentów powinno być tak zorganizowane, żebyś mógł w każdej chwili, w łatwy i szybki sposób, odnaleźć potrzebne papiery. Skorzystaj z poniższych wskazówek!
Przechowywanie dokumentów w domowym archiwum
Dobry i funkcjonalny sposób gromadzenia ważnych dokumentów spowoduje, że nie będziesz miał żadnych problemów z odszukaniem konkretnego papieru. Najlepiej byłoby więc podzielić domowe archiwum na logiczne zbiory. Dzięki temu dochodzące nowe dokumenty będzie można łatwo dodawać do tych już zgromadzonych. W przechowywaniu dokumentów pomogą Ci liczne gadżety. Świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju kartonowe pudełka (w sklepach można kupić też specjalne pudełka do archiwizacji), teczki, foldery czy segregatory. Warto zaopatrzyć się także w markery, etykiety i specjalne klipsy, dzięki którym będziesz mógł odpowiednio spinać dokumenty. Po posortowaniu dokumentów należy je odpowiednio uporządkować. Dla każdej z wybranych kategorii wybierz osobną teczkę (segregator/folder) i czytelnie je opisz, przyklejając etykiety. Dobrym i sprawdzonym sposobem jest również powierzenie dokumentów profesjonalnej firmie. Rhenus Logistics jest jedną z firm, której możemy zaufać w tej kwestii. To wygodne rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie mają odpowiedniej ilości miejsca aby przechowywać dokumenty.
Jak długo trzymać poszczególne dokumenty?
Domowe archiwa, wraz z upływem czasu, pęcznieją i zawierają coraz więcej miejsca. Zawalenie stosami papierów wynika z faktu niewiedzy, które dokumenty należy przechowywać i jak długo. W razie czego trzyma się więc wszystko. Jeżeli chodzi o rachunki za prąd, to kodeks cywilny mówi o tym, żeby przechowywać je przez dwa, trzy lata. Przez pięć lat powinniśmy zachowywać zeznania podatkowe wraz z dokumentami, które mogłyby być potrzebne, aby je sporządzić. W przypadku prowadzenia własnej działalności i opłacania składek do ZUS-u, dowody wpłat należy przechowywać już przez dziesięć lat. Są też dokumenty, które musimy trzymać przez całe życie. Nigdy nie pozbywaj się: aktu urodzenia, aktu ślubu, świadectw pracy, umów o pracę, dyplomów ukończenia studiów oraz pozostałych szkół.
W przyszłości najprawdopodobniej całą dokumentację będziemy przechowywać w formie elektronicznej. Do tego czasu trzeba jednak stosować tradycyjne metody przechowania dokumentacji w wersji papierowej. Ogarnięcie bałaganu w dokumentach z pewnością będzie kosztowało Cię trochę energii i czasu, ale zobaczysz, że warto! Uporządkowane przechowywanie dokumentów sprawi, że zawsze będziesz spokojny i dobrze zorganizowany. W razie nagłych wypadków szybko odszukasz potrzebną dokumentację.