Przechowywanie dokumentów w domu

Mimo rozwoju współczesnych technologii i sukcesywnym zmniejszaniu zużycia papieru, każdy z nas przechowuje w domu sterty rachunków i innych dokumentów. Przechowywanie dokumentów powinno być tak zorganizowane, żebyś mógł w każdej chwili, w łatwy i szybki sposób, odnaleźć potrzebne papiery. Skorzystaj z poniższych wskazówek!

Przechowywanie dokumentów  w domowym archiwum

Dobry i funkcjonalny sposób gromadzenia ważnych dokumentów spowoduje, że nie będziesz miał żadnych problemów z odszukaniem konkretnego papieru. Najlepiej byłoby więc podzielić domowe archiwum na logiczne zbiory. Dzięki temu dochodzące nowe dokumenty będzie można łatwo dodawać do tych już zgromadzonych. W przechowywaniu dokumentów pomogą Ci liczne gadżety. Świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju kartonowe pudełka (w sklepach można kupić też specjalne pudełka do archiwizacji), teczki, foldery czy segregatory. Warto zaopatrzyć się także w markery, etykiety i specjalne klipsy, dzięki którym będziesz mógł odpowiednio spinać dokumenty. Po posortowaniu dokumentów należy je odpowiednio uporządkować. Dla każdej z wybranych kategorii wybierz osobną teczkę (segregator/folder) i czytelnie je opisz, przyklejając etykiety. Dobrym i sprawdzonym sposobem jest również powierzenie dokumentów profesjonalnej firmie. Rhenus Logistics jest jedną z firm, której możemy zaufać w tej kwestii.  To wygodne rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie mają odpowiedniej ilości miejsca aby przechowywać dokumenty.

 

Czytaj również  Czy warto kupić hulajnogę elektryczną po sezonie?

Jak długo trzymać poszczególne dokumenty?

Domowe archiwa, wraz z upływem czasu, pęcznieją i zawierają coraz więcej miejsca. Zawalenie stosami papierów wynika z faktu niewiedzy, które dokumenty należy przechowywać i jak długo. W razie czego trzyma się więc wszystko. Jeżeli chodzi o rachunki za prąd, to kodeks cywilny mówi o tym, żeby przechowywać je przez dwa, trzy lata. Przez pięć lat powinniśmy zachowywać zeznania podatkowe wraz z dokumentami, które mogłyby być potrzebne, aby je sporządzić. W przypadku prowadzenia własnej działalności i opłacania składek do ZUS-u, dowody wpłat należy przechowywać już przez dziesięć lat. Są też dokumenty, które musimy trzymać przez całe życie. Nigdy nie pozbywaj się: aktu urodzenia, aktu ślubu, świadectw pracy, umów o pracę, dyplomów ukończenia studiów oraz pozostałych szkół.

W przyszłości najprawdopodobniej całą dokumentację będziemy przechowywać w formie elektronicznej. Do tego czasu trzeba jednak stosować tradycyjne metody przechowania dokumentacji w wersji papierowej. Ogarnięcie bałaganu w dokumentach z pewnością będzie kosztowało Cię trochę energii i czasu, ale zobaczysz, że warto! Uporządkowane przechowywanie dokumentów sprawi, że zawsze będziesz spokojny i dobrze zorganizowany. W razie nagłych wypadków szybko odszukasz potrzebną dokumentację.