Są sytuacje, gdy firma lub osoba prywatna jest zmuszona do skorzystania z usług biura detektywistycznego. Powstaje w tym przypadku pytanie, jak wybrać prywatnego detektywa, aby sprawa została załatwiona szybko i sprawnie. Okazuje się, że pod uwagę należy wziąć kilka różnych elementów.
Licencja to podstawa
Prywatny detektyw musi oczywiście posiadać stosowną licencję wydaną przez Komendanta Wojewódzkiego Policji. Ponadto, aby móc świadczyć takie usługi trzeba mieć wpis do działalności regulowanej prowadzonej przez odpowiednią komórkę MSW. Niezbędne jest też ubezpieczenie OC. Tylko wówczas przedsiębiorca nazywający siebie detektywem może prowadzić biuro detektywistyczne i świadczyć usługi zgodnie z ustawą o usługach detektywistycznych.
Jak wybrać specjalistę w swojej dziedzinie?
Każdy detektyw, już po zakończeniu czynności detektywistycznych, powinien przygotować końcowy raport dla swojego klienta. Ten może później taki dokument wykorzystać przed sądem bądź inną instytucją. Oczywiście warunkiem koniecznym jest posiadanie przez detektywa wspomnianych wyżej uprawnień.
Wybierając biuro detektywistyczne nie można sugerować się jedynie stawką za wykonanie danego zlecenia. W praktyce doświadczeni i godni zaufania detektywi za dzień pracy biorą od 1000 złotych. Stawki znacznie niższe wskazywać mogą na to, że dana osoba nie posiada licencji. Ponadto nigdy nie należy kontaktować się z detektywem, który na swojej stronie internetowej nie ma adresu siedziby biura detektywistycznego. Są to często oszuści, którzy za detektywów się tylko podają.
Dobry detektyw – czyli jaki?
Podczas pierwszego spotkania z prywatnym detektywem, warto poprosić go o okazanie stosownej licencji. Dobrą praktyką jest zażądanie okazania dokumentu potwierdzającego wpis do rejestru MSW i aktualnej polisy OC. Istotne jest sprawdzenie wpisu w CEIDG, a więc Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej. Zrobić można to nawet przez internet.
Obecnie sporo cennych informacji można znaleźć w sieci. Warto więc przejrzeć jej zasoby i poszukać wpisów na temat danego biura detektywistycznego na sprawdzonych forach dyskusyjnych i innych rzetelnych serwisach.
Pierwsze spotkanie z prywatnym detektywem
Bardzo ważne jest pierwsze spotkanie z detektywem. – podkreślają Detektywi PL. To okazja na sprawdzenie jego podejścia do zawodu. Gdy detektyw opowiada na spotkaniu ze szczegółami o swoich przeprowadzonych sprawach to sygnał, że nie jest dyskretny, a więc wykazuje się brakiem profesjonalizmu. Dobre biuro detektywistyczne nigdy nie chwali się tym, że zna się na wszystkich sprawach i każdą jest w stanie rozwiązać. Unikać należy również tych prywatnych detektywów, którzy nie chcą podpisać z klientem stosownej umowy. Tymczasem tylko zawarcie stosownej umowy z biurem detektywistycznym gwarantuje to, że w przyszłości będzie można dochodzić swoich praw. Takich detektywów trzeba z góry skreślać.