Współczesna technologia daje bardzo duże możliwości w zakresie podsłuchów. Urządzenia służące do tego celu są niewielkie, a jednocześnie bardzo skuteczne. A ze względu na coraz niższe ceny może je kupić praktycznie każdy, i niekoniecznie zgodnie z prawem wykorzystywać do swoich potrzeb. Na szczęście istnieją też skuteczne sposoby na to, żeby coś takiego wykryć, chociaż czasami wykrywanie podsłuchów wcale nie jest łatwe.
Podstawowe rodzaje podsłuchów
Specjaliści dzielą podsłuchy na trzy podstawowe rodzaje, to znaczy rejestrujące, transmitujące przy pomocy fal radiowych oraz wykorzystujące sieć GSM – zaznaczają przedstawiciele warszawskiej agencji detektywistycznej. Do pierwszej grupy zaliczają się różnego rodzaju dyktafony, które mogą być ukryte w zwykłych przedmiotach, takich jak długopisy, pendrive czy inne urządzenia elektroniczne. Z racji ogromnych możliwości wykorzystania do inwigilacji bardzo często wykorzystywana jest sieć GSM, urządzenia jej używające korzystają z kart SIM do przesyłania danych. Metoda nie wymaga bliskiej obecności odbiorcy, który może się znajdować na drugi końcu kraju. Przy urządzeniach radiowych będzie to konieczne, przeważnie mają one niewielki zasięg, i w jakiś sposób trzeba będzie odebrać wysyłane przez nie sygnały.
Metody wykrywania podsłuchów
Wykrywanie podsłuchów wymaga sporego doświadczenia oraz profesjonalnego sprzętu, dlatego też przeważnie zleca się takie zadania profesjonalistom. Wprawdzie na rynku znajduje się sporo niedrogich urządzeń, które w niektórych przypadkach sobie poradzą, ale jeśli chce się mieć całkowitą pewność, to bez odpowiedniego wsparcia się nie obejdzie. Metodę sprawdzania dobiera się do rodzaju podsłuchu, jakiego będzie się szukać, przeważnie jest to albo wykrywanie sygnałów emitowanych przez urządzenia podsłuchowe, albo wykrywanie ich samych. W pierwszym przypadku stosuje się różnego rodzaju detektory sygnałów radiowych. Najprostsze modele posiadają wyłącznie sam wskaźnik emisji, bardziej zaawansowane umożliwiają obsługę szerszych zakresów częstotliwości i separację poszczególnych sygnałów. Przy podsłuchach GSM często stosuje się metodę chwilowego zagłuszenia odbiorników sieci. Powoduje to rozłączenie urządzenia podsłuchowego i jego powtórne logowanie, a w takim stanie jest ono łatwo wykrywalne.
Znacznie trudniejsze do znalezienia są wszelakie dyktafony i sprzęt rejestrujący. Jeżeli w momencie szukania są one aktywne, to wiele wykrywaczy posiada czujniki magnetyczne, więc sprawa powinna zostać szybko załatwiona. Ale jeśli w danej chwili nie działają, to za pomocą typowych sprzętów wykrywających nie uda się ich odnaleźć. Wtedy wykrywanie podsłuchów może być przeprowadzone za pomocą bardziej zaawansowanych wykrywaczy złącz nieliniowych. Dzięki specjalnej technologii umożliwiają one znalezienie każdego elektronicznego sprzętu, jednak poza wysoką ceną wymagają również operatora z dużym doświadczeniem. Jednak nawet takie urządzenia na niewiele się przydadzą, jeśli zachodzi podejrzenie ukrycia podsłuchu w jakimś innym sprzęcie. Wtedy nie będzie innego wyjścia, jak jego rozkręcenie i dokładne sprawdzenie całego wnętrza, co jednak niesie spore ryzyko, że niestety nic nie uda się znaleźć.