faktury

Czy istnieje program do wszystkiego?

Każdy, kto ma swoją firmę, potwierdzi, że formalności związane z jej prowadzeniem zajmują bardzo dużo czasu. Ułatwieniem jest oprogramowanie dla firm, którego wybór jest bardzo duży. Jaki program kupić? Czy istnieją takie, które odpowiadają na wszystkie potrzeby przedsiębiorców? Warto kupić program księgowy czy może osobny program do fakturowania?

Jakie pogramy są przydatne? Program do fakturowania i inne

Wybór oprogramowania dla firm w dużym stopniu zależy od tego, jaki rodzaj działalności prowadzimy – powinno to być podstawowe kryterium wyboru. W każdej firmie przyda się prosty program do fakturowania – dobrej jakości program pozwala na zdefiniowanie kont dla wielu użytkowników oraz ma opcję instalacji programu na kilku stanowiskach komputerowych, co jest bardzo ważne, gdy prowadzimy sklep. Do programu dołączona jest aplikacja działająca zarówno na komputerach, jak i telefonach czy tabletach, która obsługuje czytniki kodów kreskowych oraz pozwala na drukowanie na fakturze kodów QR do szybkich płatności mobilnych. Jeśli nie wystawiamy zbyt dużo faktur, możemy skorzystać z oprogramowania dla firm, które można pobrać w wersji darmowej, co pozwala na wystawienie do 15 faktur i 15 rachunków miesięcznie. Dla osób prowadzących jednoosobową działalność przeznaczony jest oprogramowanie, które pomoże samodzielnie poprowadzić księgowość firmy. Na podstawie wpisów w Księdze Przychodów i Rozchodów program obliczy należny podatek dochodowy i wygeneruje odpowiednie deklaracje. W tego typu oprogramowaniu można stworzyć wzór planu kont, który umożliwia segregowanie dokumentów kosztowych oraz sprzedażowych. Do tego programu dołączony jest także program magazynowy, który umożliwia prowadzenie gospodarki magazynowej z opcją definiowania do sześciu cen sprzedaży każdego z towarów lub usług.

Czytaj również  Porównanie kont bankowych dla firm

Kiedy warto wybrać osobny program do fakturowania?

Jeśli wystawiamy dużo faktur poszukajmy dobrego programu do fakturowania. Zanim zakupimy jeden z dostępnych na rynku programów, możemy zamówić testową wersję demo, by przekonać się, czy jest dla nas odpowiedni. Pracując z programem przez miesiąc przekonamy się, czy nam odpowiada. Dobry program do fakturowania powinien mieć funkcje niezbędne do wystawiania faktur VAT, zaliczkowych, końcowych, pro-forma oraz korygujących, a także paragonów fiskalnych. Musi być niezawodny, intuicyjny i prosty w obsłudze. Przy wyborze programu online ważne może okazać się również to, czy dany program ma bazę klientów oraz towarów i usług. Z pewnością ułatwia to pracę ze względu na przyspieszenie obsługi i wystawiania dokumentów, gdyż wystawiając fakturę, nie trzeba będzie za każdym razem wprowadzać wszystkich danych. Niektóre programy mają limit w wystawianiu faktur na określoną liczbę w miesiącu, co warto sprawdzić przed zakupem.

Oprogramowanie dla firm to duże udogodnienie w prowadzeniu własnej działalności. Jeśli wystawiamy dużo rachunków, poszukajmy odpowiedniego programu do fakturowania, który będzie dostosowany do potrzeb naszej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *