Rodzaje drukarek

Drukarka to podstawowy element wyposażenia biura, lecz często korzystamy z niej także w domu. Istnieje kilka rodzajów drukarek, które różnią się od siebie zastosowanymi technologiami wydruku, jakością uzyskiwanych materiałów oraz kosztami eksploatacji. Którą z nich najlepiej wybrać?

Atrament kontra laser

Drukarki są sprzedawane zarówno jako samodzielne urządzenia, jak i wielofunkcyjne sprzęty, które umożliwiają również skanowanie, kserowanie oraz wysyłanie faksów. W grupie najbardziej popularnych urządzeń znajdują się jednak nadal drukarki atramentowe oraz laserowe. Jakie są między nimi różnice? Drukarka atramentowa przenosi na papier zapis obrazu w formie mikroskopijnych punkcików złożonych z kropli atramentu. Współczesne drukarki atramentowe mogą drukować także w kolorze, a nawet z wykorzystaniem tzw. tuszów fotograficznych, dzięki którym uzyskujemy obrazy przypominające jakością zdjęcia. Zakup takich drukarek nie jest drogi, lecz ich wysokie koszty eksploatacji sprawiają, że coraz częściej decydujemy się na kupno drukarek laserowych, które wyróżniają się o wiele lepszą jakością wydruku.

W przypadku drukarek laserowych wierność obrazu uzyskanego dzięki nanoszeniu na papier cząstek tonera jest bardzo wysoka, a szybkość zadrukowywania stron nieporównywalnie lepsza od tej, którą uzyskują drukarki atramentowe. Tekst i grafiki wydrukowane przy wykorzystaniu lasera nie rozmazują się też przy kontakcie z wodą, przez co zachowują większą trwałość niż te, pokryte drobinkami atramentu.

Czytaj również  Przegląd smartfonów z technologią 5G

A może drukarki igłowe?

To nieco starszy typ urządzeń, które kiedyś znajdowały się w powszechnym użyciu, a obecnie są wykorzystywane w ograniczonym zakresie. Ich mechanizm działania jest podobny do tego, który znajduje zastosowanie w maszynach do pisania, tyle że zamiast na pracy młoteczków bazuje na ruchu igiełek, które zostawiają na papierze ślady, uderzając w taśmę barwiącą. To właśnie te ślady składają się na finalną wersję wydruku. Drukarki igłowe pracują wolno i głośno, lecz są w stanie drukować kopie przy użyciu papieru samokopiującego. Obecnie stosujemy je głównie do drukowania faktur.

Drukarki laserowe, atramentowe i igłowe to najbardziej znane rodzaje sprzętów, które umożliwiają uzyskiwanie czarno-białych lub kolorowych wydruków. Warto pamiętać jednak o tym, że istnieją także inne urządzenia drukujące, np. drukarki głowicowe, stało-atramentowe, sublimacyjne czy termiczne, które są jednak stosowane rzadko i raczej nie znajdziemy ich w typowym biurze, a tym bardziej domu. Jeżeli więc zależy nam na otrzymaniu podstawowych form wydruku, rozważmy wady i zalety stosowania drukarek atramentowych oraz laserowych, ponieważ obydwie pozwalają uzyskać zadowalające efekty.