Klejenie jest ważną czynnością wykonywaną w procesach produkcyjnych, naprawczych, przemysłowych i nie tylko. Nawet we własnych domach ludzie kleją różne rzeczy tworząc w ten sposób dekoracje, naprawiając uszkodzone przedmioty, itp. Okazuje się, że istnieje wiele rodzajów klejów oraz dostępne są różne techniki klejenia. Jednym z przykładów jest klej hot melt znajdujący szerokie zastosowanie w różnych branżach.
Mało kto zna określenie hot melt, jednak praktycznie każdy miał z nim do czynienia na co dzień. Klej hot melt to nic innego jak materiał klejący, który ulega roztopieniu i aktywacji pod wpływem wysokiej temperatury. Zmienia się on w postać płynną i można go wówczas nakładać na różne klejone powierzchnie. Najczęściej stosuje się w tym celu specjalne pistolety do klejenia na gorąco.
Skład kleju typu hot melt
Podstawowym składnikiem, jaki posiada klej hot melt jest kopolimer etylenu z octanem winylu (EVA) lub poliuretanu (PUR) albo poliolefiny (PO). Dodatkowo w klejach takich wykorzystywane są naturalne lub syntetyczne żywice. Dzięki wykorzystaniu specjalnych wzbogacających wosków, klej hot melt jest bardziej lepki, ma lepszą zwilżalność, a temperatura jego pracy ulega obniżeniu. W klejach takich wykorzystywane są również przeciwutleniacze chroniące przed utlenianiem powodującym degradację i utratę właściwości kleju. Dzięki plastyfikatorom, kleje te zyskują na elastyczności. Producenci często uzupełniają swoje kleje hot melt o mineralne wypełniacze, takie jak dwutlenki cynku czy też tytanu, kaolin oraz krzemionkę.
Zastosowanie kleju hot melt
Termotopliwy klej hot melt jest preparatem posiadającym szerokie zastosowanie w przemyśle papierniczym, opakowaniowym oraz w innych gałęziach przemysłu. Wykorzystuje się go nawet w branży samochodowej.
Kleje typu hot melt wykorzystywane są do produkcji, przyklejania lub obróbki elementów, takich jak na przykład opakowania, etykiety czy też artykuły higieniczne. Kleje takie wykorzystywane są w poligrafii, montażu, przemyśle meblarskim, tytoniowym, transportowym, samochodowym, budowlanym oraz w wielu innych branżach.
Aplikacja kleju typu hot melt
Jak już zostało wcześniej wspomniane, klej hot melt wymaga wysokiej temperatury do uzyskania stanu płynnego i optymalizacji właściwości klejących. W związku z tym, preparaty takie aplikuje się w temperaturze 150-180⁰C. Po nałożeniu, temperatura kleju obniża się i dzięki temu klej zastyga, tworząc solidne i trwałe połączenie.
W procesach klejenia wykorzystywany jest między innymi system zbiornikowy. Polega on na podgrzewaniu kleju w specjalnym zasobniku i kierowaniu go do końcowego aplikatora. System progresywny nadaje się do niskonakładowych produkcji. Klej jest ogrzewany, a następnie pompowany do pistoletu. Zasobnik jest mały, więc rozwiązanie to pozwala uniknąć marnowania kleju przy mniejszej produkcji. Trzecią opcją jest korzystanie ze specjalnych pistoletów, w których umieszcza się specjalne laski kleju hot melt. Po naciśnięciu spustu, klej ulega roztopieniu i jest aplikowany.
Generalnie klej ten jest dostępny w formie lasek, poduszek oraz granulek. Zwykle klej ten jest przezroczysty, żółtawy albo biały.