Co to klej hot melt?

Klejenie jest ważną czynnością wykonywaną w procesach produkcyjnych, naprawczych, przemysłowych i nie tylko. Nawet we własnych domach ludzie kleją różne rzeczy tworząc w ten sposób dekoracje, naprawiając uszkodzone przedmioty, itp. Okazuje się, że istnieje wiele rodzajów klejów oraz dostępne są różne techniki klejenia. Jednym z przykładów jest klej hot melt znajdujący szerokie zastosowanie w różnych branżach.

Mało kto zna określenie hot melt, jednak praktycznie każdy miał z nim do czynienia na co dzień. Klej hot melt to nic innego jak materiał klejący, który ulega roztopieniu i aktywacji pod wpływem wysokiej temperatury. Zmienia się on w postać płynną i można go wówczas nakładać na różne klejone powierzchnie. Najczęściej stosuje się w tym celu specjalne pistolety do klejenia na gorąco.

Skład kleju typu hot melt

Podstawowym składnikiem, jaki posiada klej hot melt jest kopolimer etylenu z octanem winylu (EVA) lub poliuretanu (PUR) albo poliolefiny (PO). Dodatkowo w klejach takich wykorzystywane są naturalne lub syntetyczne żywice. Dzięki wykorzystaniu specjalnych wzbogacających wosków, klej hot melt jest bardziej lepki, ma lepszą zwilżalność, a temperatura jego pracy ulega obniżeniu. W klejach takich wykorzystywane są również przeciwutleniacze chroniące przed utlenianiem powodującym degradację i utratę właściwości kleju. Dzięki plastyfikatorom, kleje te zyskują na elastyczności. Producenci często uzupełniają swoje kleje hot melt o mineralne wypełniacze, takie jak dwutlenki cynku czy też tytanu, kaolin oraz krzemionkę.

Czytaj również  Portfele ze skóry marki BETLEWSKI

Zastosowanie kleju hot melt

Termotopliwy klej hot melt jest preparatem posiadającym szerokie zastosowanie w przemyśle papierniczym, opakowaniowym oraz w innych gałęziach przemysłu. Wykorzystuje się go nawet w branży samochodowej.

Kleje typu hot melt wykorzystywane są do produkcji, przyklejania lub obróbki elementów, takich jak na przykład opakowania, etykiety czy też artykuły higieniczne. Kleje takie wykorzystywane są w poligrafii, montażu, przemyśle meblarskim, tytoniowym, transportowym, samochodowym, budowlanym oraz w wielu innych branżach.

Aplikacja kleju typu hot melt

Jak już zostało wcześniej wspomniane, klej hot melt wymaga wysokiej temperatury do uzyskania stanu płynnego i optymalizacji właściwości klejących. W związku z tym, preparaty takie aplikuje się w temperaturze 150-180⁰C. Po nałożeniu, temperatura kleju obniża się i dzięki temu klej zastyga, tworząc solidne i trwałe połączenie.

W procesach klejenia wykorzystywany jest między innymi system zbiornikowy. Polega on na podgrzewaniu kleju w specjalnym zasobniku i kierowaniu go do końcowego aplikatora. System progresywny nadaje się do niskonakładowych produkcji. Klej jest ogrzewany, a następnie pompowany do pistoletu. Zasobnik jest mały, więc rozwiązanie to pozwala uniknąć marnowania kleju przy mniejszej produkcji. Trzecią opcją jest korzystanie ze specjalnych pistoletów, w których umieszcza się specjalne laski kleju hot melt. Po naciśnięciu spustu, klej ulega roztopieniu i jest aplikowany.

Generalnie klej ten jest dostępny w formie lasek, poduszek oraz granulek. Zwykle klej ten jest przezroczysty, żółtawy albo biały.

Czytaj również  Jaką niszczarkę wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.