Ekonomia na studiach

Ekonomia na studiach

W dzisiejszych czasach o wyborze kierunku studiów nie decydują wyłącznie zainteresowania kandydata, czy, jak onegdaj bywała, nieodparta chęć studiowania czegoś, co da czas na zabawę (któż nas nie zna wiecznych studentów?). Wybiera się kierunki, których ukończenie daje większe szanse na znalezienie dobrej, satysfakcjonującej pracy. Jednym z nich jest ekonomia.

Po co komu ekonomia?

Zatwardziali humaniści mogą powiedzieć, że im ekonomia nie jest potrzebna. Jeśli są rentierami i żyją z zysków albo utrzymują ich bogaci rodzice, w porządku, mogą nie mieć zielonego pojęcia o tym, jakimi mechanizmami rządzi się gospodarka rynkowo, czy jak zarządzać, by było to skuteczne. Wszyscy pozostali, jeśli chcą odnieść finansowy sukces, muszą zaprzyjaźnić się z ekonomią. Jest to bowiem nauka o procesach gospodarczych, próbująca odpowiedzieć na pytanie, jakie w gospodarce zachodzą zależności i prawidłowości.  Studiując ekonomię poznamy znaczenie wszystkich skomplikowanych pojęć nazywających procesy gospodarcze, o jakich mówią w programach telewizyjnych o pieniądzach i biznesie. Te pojęcia to choćby PKB, inflacja, stopy procentowe itd. Prawda jest taka, że mechanizmy gospodarcze dotykają każdego z nas, przecież pracujemy, zarabiamy, płacimy podatki, bierzemy (i spłacamy) kredyty. W związku z tym, jeśli nie chcemy być biernymi obserwatorami a czynnymi jednostkami, musimy znać się na ekonomii. Właśnie dlatego na większości kierunków studiów, także na humanistycznych, jest przedmiot ekonomia.

Czytaj również  Dlaczego zdolności negocjacyjne są niezbędną umiejętnością każdego menadżera?

Studia ekonomiczne. Inwestycja czy strata czasu?

Stwierdzenie, że, aby znaleźć dobrą pracę i dobrze zarabiać, trzeba się kształcić. Nie ma wątpliwości, że, bez względu na to, czym się zajmuje, pracownik jest szanowany, zatrudniany i dobrze opłacany, gdy zna się na swojej pracy.

W Polsce jest  77 wyższych uczelni ekonomicznych, zarówno prywatnych, jak i państwowych, a absolwenci kierunków ekonomicznych stanowią ¼ wszystkich absolwentów w kraju. Wśród wszystkich tych uczelni są trzy najbardziej renomowane, na których ukończenie kierunku ekonomia jest prawie gwarancja otrzymania dobrej pracy. Pracodawcy chętnie zatrudniają absolwentów cenionych szkół ekonomicznych, gdyż ci świetnie rozumieją rynek, znają jego mechanizmy, są przyzwyczajeni do ciężkiej pracy wiedząc, że tylko taka jest gwarancją sukcesu. Należy jednak pamiętać o tym, że samo ukończenie kierunku ekonomia nie otworzy przed nami drzwi wielkich korporacji, jeśli w czasie studiów nie będziemy odbywali praktyk czy staży i nie będziemy po prostu aktywni.

Ekonomia to dobry wybór, jeśli mamy zdolność logicznego myślenia, dobrze odnajdujemy się
w naukach ścisłych i lubimy się uczyć systematycznie. Jeśli spełniamy te warunki, wybierzmy jeden z kierunków ekonomicznych, gdyż są one na najwyższym miejscu obiecujących zawodów.