Jak wygląda badanie za pomocą wykrywacza kłamstw? Tłumaczymy całą procedurę

Detektyw, Gdańsk, wariograf – tak wyobrażamy sobie pracę śledczego, który musi udowodnić komuś winę czy znaleźć zagubiony przedmiot. W telewizji czasami oglądamy seriale, w których dzielni specjaliści korzystają z tego urządzenia, by zmiękczyć sprawcę i zmusić go do złożenia zeznań. Jak wygląda takie badanie?

Detektyw, Gdańsk i śledztwo. Jak działa wariograf?

Wariograf (wykrywacz kłamstw) to urządzenie służące do analizowania fizjologicznych reakcji organizmu ludzkiego. Mierzy ono zmiany, jakie zachodzą w autonomicznym układzie nerwowym człowieka, a więc zmiany rytmu serca, temperaturę, oddech, potliwość skóry i zmiany w głosie osoby badanej. Podczas badania wariograficznego do nerwów z zakończeniem w skórze automatycznie trafią rozkazy, które zmieniają opór elektryczny skóry. Reakcja zostanie zapisana na wykresie urządzenia. Z usług firmy obsługującej takie urządzenie korzysta detektyw. Gdańsk ma w bazie takich specjalistów.

detektyw Gdańsk, detektyw Warszawa, badanie wariografem, Detektywi PL

Detektyw, Gdańsk i badanie wariografem. Kto je przeprowadza? Jak wygląda badanie?

Badania wariografem przeprowadzają eksperci posiadający odpowiednie kwalifikacje poświadczone certyfikatami i zaświadczeniami przyznawanymi przez znane instytucje, między innymi Polski Komitet Badań Wariograficznych, British Polygraph Academy itd. Długość badania oraz zadawane pytania zależą od tego, co test ma badać. Zazwyczaj trwa on od 2 do 3 godzin. W czasie badania do ciała poddanej mu osoby mocowane są czujniki, które rejestrują parametry i przekazują je do urządzenia. W trakcie badanie wariograf rejestruje trzy parametry – oddychanie, praca serca oraz stopień elektrycznego przewodnictwa ludzkiej skóry, który może ulegać zmianie.

Czytaj również  Twój pracownik znów jest na L4? To musi się skończyć! Udaj się do specjalisty i dowiedz się, co naprawdę jest powodem jego nieobecności

Przebieg badania wariografem. Detektyw, Gdańsk i jego tajemnice

Przeprowadzający badanie ma zazwyczaj do dyspozycji dwa pomieszczenia. W jednym z nich umiejscowione jest biurko, dwa krzesła i wariograf. W drugim badanie przygotowuje ewentualne zmiany w testach. Pokój, w którym przeprowadza się badanie wyciszony, o odpowiedniej temperaturze. Badanie przeprowadzane jest w pięciu następujących po sobie etapach. Pierwszym z nich jest przygotowanie, czyli analiza stanu faktycznego sprawy, który pozwala na stwierdzenie, czy dana sprawa kwalifikuje się do badania wariograficznego. Jeśli decyzja jest pozytywna, przeprowadzający badanie układa odpowiednie testy. Jeśli wstępny etap przebiegnie pozytywnie, rozpoczyna się wywiad przedtestowy przeprowadzany w celu omówienia pytań, przy czynnym udziale osoby badanej. Etap III, najważniejszy, to właściwe testy – pomiar za pomocą urządzenia reakcji fizjologicznych oraz zapisanie ich zmian w związku z pytaniami, w kilku wykonanych testach zasadniczych, pomocniczych i symulacyjnych. Po testach przeprowadzany jest wywiad, który dotyczy tego, co dana osoba myśli o procedurze badania oraz czy jakaś reakcja podczas przeprowadzania testów nie była przypadkowa. Po badaniu analizowane i interpretowane są zapisy zarejestrowane na wariografie.
Detektyw, Gdańsk, wariograf to trio, które pozwoli rozwiązać niejedną zagadkową sprawę, w której na pewno ktoś kłamie. Jeśli mówimy prawdę, nie musimy się bać badania, gdyż jest bezbolesne, a zadawane pytania są proste i zrozumiałe.

Czytaj również  Na czym polega automatyzacja magazynu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *