W obecnych czasach wiele osób rezygnuje z typowej pracy na etacie i szuka pomysłu na własny biznes. Takie rozwiązanie ma swoje wady i zalety, a jego nierozerwalne części stanowią: determinacja, zaangażowanie oraz uparte dążenie do celu.
Czy warto decydować się na własny biznes?
Własna działalność może przynosić dużo satysfakcji oraz wymierny zysk. Może ona opierać się na realizacji zleceń usługodawców i wówczas możliwe jest negocjowanie korzystnych warunków współpracy. Poza tym, w większości przypadków możliwy jest dość elastyczny czas pracy dostosowany do aktualnych chęci, potrzeb i możliwości. Nie można również zapominać o tym, że w wielu wypadkach początkujący przedsiębiorcy mogą liczyć na bezzwrotne wsparcie finansowe realizowane na przykład przez urzędy pracy umożliwiające zakup potrzebnego wyposażenia.
O czym należy pamiętać decydując się na własną działalność?
W przypadku prowadzenia własnej działalności konieczne jest samodzielne dopilnowywanie terminów opłat czy podatków. W tym przypadku warto zatem skorzystać z fachowej pomocy księgowej, co jednak wiąże się z koniecznością ponoszenia dodatkowych opłat. Wraz z rozwojem firmy może się okazać konieczne zatrudnienie pracowników, które z jednej strony wymaga ponoszenia kosztów lecz z drugiej – umożliwia rozdysponowanie obowiązków. Decydując się na pracę na tak zwaną własną rękę trzeba pamiętać o tym, ze niesie ona ze sobą ryzyko fiaska inwestycji, uzyskiwania nieregularnych zarobków oraz w wielu przypadkach konieczności pracy w dni powszechnie uznane z wolne.
Na jaki własny biznes warto się zdecydować?
Wielu początkujących przedsiębiorców swoją przygodę z biznesem zaczyna od rynku lokalnego, czyli prowadzonego w obrębie danego miasta. W tym przypadku grono potencjalnych odbiorców dóbr lub usług jest dość ograniczone, ale nie ma konieczności dojazdów i można z powodzeniem nawiązywać długofalową współpracę z miejscowymi kontrahentami czy usługobiorcami. Pierwszy biznes może na przykład obejmować udzielanie korepetycji lub świadczenie usług z branży IT. Innym rodzajem biznesu jest na przykład franczyza.
Na czym polega franczyza?
Franczyza w dużym uproszczeniu polega na otwarciu i prowadzeniu punktu usługowego pod znaną marką. Może to być na przykład sklep spożywczy, pizzeria czy restauracja. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ czołowe firmy udostępniają swoją renomę, know-how i wyposażanie w zamian za oddanie części zysków lub opłatę franczyzową. Warunki współpracy reguluje zwykle umowa długoterminowa. Tego typu działalność może dotyczyć nie tylko branży spożywczej. Na rynku istnieje bowiem wiele firm działających w sektorze usług kosmetycznych. Do wyboru są również kwiaciarnie czy drogerie.
Na jakie inne rodzaje własnego biznesu warto zwrócić uwagę?
Dobrym pomysłem na własny biznes może być na przykład szeroko rozumiane doradztwo. Poza tym, w celu prowadzenia własnej działalności warto ukończyć odpowiednie szkolenie, które upoważnia do prowadzenia zajęć fitness, jazdy na nartach, nurkowania czy wykonywania masażu. Dużym zainteresowaniem cieszy się również tak zwana produkcja hand-made oraz fotografia ślubna, organizowanie imprez, sprzątanie czy prowadzenie biura pośrednictwa sprzedaży nieruchomości.