Praca biurowa przez 8 h dziennie? Dowiedz się, jak zachować zdrową postawę

Praca przy biurko na pewno jest męcząca dla umysłu, ale siedząc wiele godzin, musimy zadbać o prawidłową postawę, by wkrótce nie narzekać na bóle pleców. Te wraz z kłuciem w łokciu czy bólem w nadgarstku mogą bardzo dokuczać, więc warto zrobić wszystko, by ich uniknąć. Wybierzmy do biura naprawdę wygodne krzesła biurowe oraz podpórki pod plecy, podnóżki ergonomiczne i podkładki pod mysz, które zadbają o prawidłową ergonomię.

Jak powinno wyglądać stanowisko pracy? Krzesła biurowe i inne meble

Pracując przy biurku, trzeba przede wszystkim wygodnie siedzieć, czyli mieć taką postawę, które będzie komfortowa dla naszego kręgosłupa. Oznacza to, iż stanowisko pracy powinno być tak zaprojektowane, by móc przybierać zmienną pozycję siedzącą. Krzesła biurowe muszą mieć taką budowę, by można było zachować kąty lekko rozwarte w stawach: łokciowych, biodrowych i kolanowych. Jest to bardzo ważne, gdyż przykurcze mogą powodować ból. Plecy powinny być lekko odchylone do tyłu i wsparte na oparciu fotela wyposażonego w mechanizm synchroniczny. Przy większości prac wygodny jest kąt odchylenia do tyłu o około 15°. Jeśli krzesło nie jest dopasowane do naturalnych krzywizn ciała, pamiętajmy o podpórkach pod plecy, a by zadbać o właściwe ułożenie nóg, skorzystajmy z podnóżka ergonomicznego. Siedzisko trzeba ustawiać na taką wysokość, aby jego krawędź przy kolanach nie uciskała ud, a stopy swobodnie wspierały podudzia. Większość tańszych foteli podnosi lekko do góry krawędź siedziska, co powoduje odczuwalny dyskomfort, który szczególnie się odczuwa po kilku godzinach pracy.

Czytaj również  Czym jest system dystrybucji drobnicowej?

Jakie krzesła biurowe są najlepsze?

Biurkowe krzesła biurowe muszą być dobrane do danej osoby, jej wzrostu i sylwetki. Siedzisko fotela powinno szybko i łatwo dopasowywać się do naszej sylwetki i rodzaju wykonywanej przez nas pracy. Innego podparcia potrzebuje sekretarka, a innego architekt, który często się podnosi i wstaje – ten często wybiera obrotowe krzesło siedziskiem przypominającym końskie siodło. Najlepsze są krzesła biurowe z regulacją wysokości i podłokietnikami. Wyposażenie fotela w jezdną podstawę pozwala na sprawną i bezpieczną zmianę położenia krzesła względem stanowiska komputerowego – będziemy mogli swobodnie się przesuwać, by np. otworzyć szufladę. Podstawa powinna być pięcioramienna, co sprawi, że fotel będzie stabilny. Krzesła przeznaczone do pracy przy komputerze powinny mieć możliwość regulacji wysokości. Pozwala to na dostosowanie wysokości siedziska względem powierzchni biurka oraz prawidłowe ułożenie stóp na podłodze – pamiętajmy, że biurka mają różną wysokość, a nie zawsze możemy ją regulować. Przeciętnie regulacja wysokości fotela powinna mieścić się w przedziale 40-50 cm od podłoża.

Podpórki pod plecy, podnóżki ergonomiczne i podkładki pod mysz to pomocnicy każdego pracownika biurowego. Podstawą prawidłowej postawy w biurze są wygodne krzesła biurowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *