Podyplomowe studium rachunkowości

Rachunkowość to dziedzina, która przydaje się w pracy w korporacjach, księgowości lub prowadzeniu własnej firmy. Wiele uczelni oferuje studia podyplomowe na tym kierunku. Dla kogo są one przeznaczone? Jaką wiedzę można na nich zdobyć? Jak wygląda sytuacja na rynku pracy?

Dla kogo są studiaBusiness charts with dollar, pen on wooden background podyplomowe rachunkowość?

Studia podyplomowe rachunkowość przeznaczone są dla osób posiadających wykształcenie wyższe – tytuł magistra lub licencjat. Aby je ukończyć wcale nie trzeba mieć wykształcenia z dziedziny ekonomii i finansów. To świetny sposób na podniesienie kompetencji wśród osób zajmujących się na co dzień innym rodzajem pracy, np. menedżerów lub kadry kierowniczej. Ukończenie tego kierunku daje większe możliwości, ułatwia pracę i znacznie polepsza naszą sytuację na rynku.

 

Jak wygląda rekrutacja na studia i ich program?

Wymagania rekrutacyjne narzucane są przez uczelnię, lecz zwykle wystarczy złożenie aplikacji. Studia podyplomowe rachunkowość odbywają się w trybie zaocznym i zazwyczaj trwają 2 semestry. Aby otrzymać dyplom należy zaliczyć w terminie wszystkie niezbędne egzaminy. Niektóre uczelnie ponadto wymagają złożenia pracy końcowej oraz przeprowadzają egzamin kończący studia podyplomowe. Istnieją również wyjątki, w ramach których np. osoby pracujące przez określony czas w księgowości są zwolnione z egzaminu końcowego. Podczas studiów słuchacze poznają przedmioty takie jak: sprawozdawczość i rachunkowość finansowa, prawo rachunkowe, analiza finansowa, podatki, czy metody rozliczania kosztów.

Czytaj również  Czy warto iść na studia II stopnia?

Jaki jest cel studiów?

Celem studiów podyplomowych z dziedziny rachunkowości jest nauczenie studentów sposobów prowadzenia rachunkowości firm, zapoznanie ich z najświeższymi informacjami dotyczącymi sektora rachunkowego oraz teoretyczne i praktyczne przeszkolenie z zakresu prowadzenia ksiąg rachunkowych. Studenci studiów podyplomowych nabywają również wiedzę o prawie rachunkowym, która jest niezbędna w pracy związanej z księgowością.

Wykorzystanie wiedzy

Umiejętności zdobyte podczas studiów podyplomowych rachunkowość można wykorzystać na wielu stanowiskach. Oczywiście w szczególności przydają się księgowym i osobom pracującym w biurach rachunkowych. Są też niezwykle ważne dla wszystkich przedsiębiorców. Oczywiście zakładając firmę można zatrudnić księgowych, ale dodatkowa możliwość samodzielnej kontroli jej sytuacji finansowej jest niezwykle wygodna. Studia te przydadzą się również menedżerom. Dzięki umiejętnościom z zakresu przeprowadzania analiz finansowych łatwiej będą mogli planować działania oraz pozyskiwać nowych klientów i kontrahentów. Rachunkowość to dziedzina istotna w niemal każdej branży – lekarze mogą dzięki niej sprawnie kierować przychodniami, prawnicy otwierać swoje biura, a informatycy poszerzać działalność.

Rachunkowość jest kierunkiem bardzo przydatnym. Uczy wielu praktycznych umiejętności, dzięki czemu można wykorzystać ją nie tylko w pracy, ale także w życiu codziennym. Jeśli chcemy podjąć studia podyplomowe i poszerzać swoją wiedzę warto zastanowić się właśnie nad tym kierunkiem.