Pistolet

Podstawowe narzędzia majsterkowicza

 

Zamiast wyrzucać stare rzeczy warto je po prostu naprawiać lub modyfikować i tworzyć coś nowego. Majsterkowanie to nie tylko zajęcie dla mężczyzn. Zarówno panie, jak i panowie mogą świetnie odnaleźć się w warsztacie. Musi on być jednak odpowiednio wyposażony. Co każdy majsterkowicz powinien posiadać?

Młotek i miarki– jakie najlepsze?

Młotek należy do najbardziej potrzebnych narzędzi. Bez niego trudno przybijać gwoździe. Istnieje kilka typów tego narzędzia, jednak najlepiej postawić na podstawowy młotek ślusarski. Jeśli chcemy wykonywać bardziej zaawansowane prace warto zapoznać się z innymi rodzajami i ich przeznaczeniem. Spośród przyrządów do mierzenia przyda nam się poziomica, calówka i kątownik stolarski. Calówka to nic innego jak popularna składana miarka centymetrowa. O jej użyteczności nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Poziomica pomoże przy pracach wykończeniowych w wyznaczaniu poziomu i pionu. Kątownik stolarski to narzędzie, dzięki któremu bez problemu zawiesimy równo półkę lub ramkę na zdjęcie.

Czym kleić?

Klej hotmelt jest bardzo trwały i uniwersalny. Niestety, można go aplikować wyłącznie przy pomocy specjalnego pistoletu. W temperaturze pokojowej klej ten ma stałą strukturę i dopiero po ogrzaniu można nim kleić. Jednak pistolet do klejenia nie jest dużym wydatkiem i bez problemu znajdziemy go w supermarketach. Klejem w laskach możemy złączyć np. kawałki rozbitej lampy, a nawet szklane i drewniane elementy. Pistolet do klejenia mimo swojej uniwersalności nie zawsze się sprawdzi. Przy pracach związanych z elektryką o wiele lepiej zastosować taśmy izolacyjne. Są tanie i łatwo dostępne.kleje termotopliwe

Czytaj również  Na czym polega automatyzacja magazynu?

Zestaw kluczy – jaki wybrać?

Trudno wyobrazić sobie warsztat bez zestawu kluczy. Z pewnością przydatne będą klucze płaskie oczkowe, którymi możemy wykręcać i wkręcać śruby z sześciokątnym członem. Sprzedawane są zwykle w kompletach, ponieważ mają różne rozmiary. Dobrze mieć także klucz nastawny uniwersalny. Jest on regulowany, dzięki czemu zamiast całego zestawu wystarczy tylko jeden. Jego rolą jest dokręcanie śrub.

Co jeszcze?

Kombinerki to kolejne niezbędne narzędzie w warsztacie majsterkowicza. Sprawdzają się podczas wielu prac. Podtrzymywanie, naciąganie, chwytanie czy wyciąganie gwoździ – z tym wszystkim bez problemu sobie poradzą. Bez wiertarki trudno wyobrazić sobie warsztat. Oczywiście do wiertarki powinniśmy zakupić także komplet wierteł. Przyda się ona podczas wielu prac w domu i na zewnątrz. Natomiast za pomocą wkrętaka szybko wkręcimy śrubę, np. do zawieszenia obrazka na ścianie. To proste narzędzie zastąpi pistolet do klejenia w sytuacjach, gdy potrzebujemy bardziej stabilnego mocowania. Rysowanie po drewnie przy pomocy zwykłego ołówka może być trudne. Dlatego warto wyposażyć się w ołówek stolarski przydatny np. podczas robienia mebli lub wykonywania dekoracji. Nie wszystko można pociąć nożyczkami. Wówczas z pomocą przychodzi nożyk introligatorski niezbędny w każdym przydomowym warsztacie. Przyda się podczas cięcia np. tapet.