Klej przemysłowy do metalu

W wielu fabrykach i zakładach produkcyjnych stosuje się kleje przemysłowe. Klejenie to jedna z najstarszych technik łączenia ze sobą materiałów, a ludzie od wieków wykorzystują spoiwa, by trwale połączyć ze sobą różne elementy. Obecnie stosowane kleje są tak mocne, że często zastępują zgrzewy punktowe i nitowanie. Jakie kleje stosuje się do metalu?

Kleje przemysłowe – czym są?

Kleje przemysłowe są tak powszechnie stosowane, że trudno znaleźć produkt, przy którego produkcji nie zastosowano choćby jednego ich rodzaju – mówią specjaliści z https://www.buehnen.pl/. Różnorodność dostępnych na rynku klejów pozwala dobrać odpowiednie spoiwo. Kleje są stosowane do przyklejania etykiet na butelki, montaż w budownictwie oraz w przemyśle motoryzacyjnym i elektronicznym. Nowoczesne kleje strukturalne zastępują połączenia innego rodzaju, choćby nity. Obecnie najczęściej używa się klejów wykonanych na bazie winyli. Szerokie zastosowanie znajdują także kleje termotopliwe i reaktywne.

Kiedy stosuje się kleje przemysłowe do łączenia metali? Jak klei się metale?

Kleje przemysłowe stosuje się do łączenia części metalowych, gdy konstrukcja ma być sztywna, ale nie można powiększać jej ciężaru, np. w przypadku klejenia nadwozia termicznego, autobusów, samochodów osobowych i kontenerów. Przed klejeniem powierzchnię trzeba dobrze przygotować, czyli odtłuścić i nałożyć podkład, który wiąże lekkie zanieczyszczenia, jak tłuszcz i kurz. Klej należy nałożyć w takim kształcie, żeby po przyłożeniu drugiej powierzchni pomiędzy klejone detale nie dostało się powietrze. W przypadku klejów przemysłowych bardzo ważne jest właściwy sposób pobrania kleju z pojemników handlowych. Klej jest projektowany tak, żeby samoczynnie zapływał złącze i wypierał powietrze. W połączeniach konstrukcyjnych zagadnienie zapowietrzenia złącza jest kluczowe. Nawet jeśli stosuje się klej elastyczny, absorbujący wibracje, bąbel powietrza jest zawsze źródłem nieciągłości złącza. Elementy trzeba złożyć i dobrze ułożyć, ale nie dociskać. Po połączeniu elementów trzeba je odłożyć, by klej dobrze działał. W procesie wysychania klejów przemysłowych stosuje się specjalne komory klimatyzacyjne dla klejów poliuretanowych, silikonów i silanów, utrzymujące wysoką wilgotność i podwyższoną temperaturę, co skraca czas wstępnego wiązania klejów.

Czytaj również  Dlaczego ceny kart graficznych są tak wysokie?

Kleje przemysłowe do metalu

Jeśli łączymy małe i sztywne elementy, trzeba sięgnąć po klej epoksydowy. Na rynku jest wiele kompozycji, o różnych parametrach technicznych i technologicznych. Niektóre kleje przemysłowe są dostępne w kartuszach dwuskładnikowych, co umożliwia wykonanie profesjonalnego złącza bez wielkich nakładów inwestycyjnych. W przypadku elementów dużych, zbudowanych z cienkich powłok, wspartych na usztywnieniach, najczęściej stosuje się kleje elastyczne, poliuretanowe, silikonowe lub silanowe.

Kleje przemysłowe do metalu mają coraz szersze zastosowanie. Producenci wciąż wprowadzają unowocześnienia, co wróży spoiwom świetlaną przyszłość.