kosz na śmieci do segrgacji

Jak prawidłowo segregować śmieci w biurze?

W każdym biurze powinno się dbać o segregację odpadów. Wymagają tego przepisy prawa oraz względy ekologiczne. Każdy jest zobowiązany do dbania o środowisko. Stąd też bardzo ważne jest, by w biurze znalazły się pojemniki niezbędne do tego, by możliwe było dzielenie odpadów w zależności od ich rodzajów, by nadawały się do ponownego wykorzystania. Jak prawidłowo segregować?

Makulatura

W przypadku biur najważniejsza jest zbiórka makulatury. To właśnie jej zbiera się najwięcej. Niepotrzebne papiery często zalegają na biurkach, ale wrzucenie ich do zwykłego kosza na śmieci byłoby błędem. Papier i tektura nadają się do ponownego wykorzystania. Najlepiej jest więc wrzucać je w specjalne kosze na śmieci. Powinny one być niebieskie, bo to właśnie ten kolor jest zarezerwowany dla papieru. Zdecydowanie się na zastosowanie w biurze tej ujednoliconej kolorystyki powinno być sporym ułatwieniem dla pracowników, którzy mogą niemal odruchowo korzystać z konkretnych śmietników. Warto też zaznaczyć, że odpady papierowe wyrzucane do pojemnika powinny być pozbawione zszywek i taśmy klejącej.

Odpady z tworzywa

W każdym biurze powinien znaleźć się przynajmniej jeden kosz na śmieci przeznaczony do zbiórki odpadów metalowych oraz tych z tworzywa sztucznego. W biurze zwykle nie ma ich wiele, ale warto być przygotowanym na ich wystąpienie. Odpowiedni pojemnik do ich zbiórki powinien znaleźć się przede wszystkim w pokoju socjalnym albo w pobliżu kuchni dla pracowników. To właśnie tam zwykle generuje się najwięcej plastikowych odpadów np. opakowań po jogurtach, napojach czy niektórych daniach na wynos. Przed wyrzuceniem przedmiotu do śmieci warto sprawdzić umieszczone na nim oznaczenia, by mieć pewność, że nadaje się on do recyklingu. Najczęściej wykorzystywanym oznaczeniem jest trójkąt złożony ze strzałek, które mają symbolizować wielokrotne użycie materiału. W razie wątpliwości można też sprawdzić w internecie dokładną instrukcję zagospodarowania konkretnego rodzaju odpadów.

Czytaj również  Masz świetny pomysł na biznes, ale brakuje Ci środków? Dowiedz się, jak szybko je pozyskać

Odpady szklane

 biurze odpady szklane to najczęściej butelki po napojach lub mleku. Zwykle nie ma ich zbyt dużo, ale szkło w żadnym wypadku nie powinno trafić do kosza na śmieci na odpady zmieszane. Stąd też warto zadbać o dostępność, choć niewielkiego pojemnika przeznaczonego do zbiórki szkła. Nie ma potrzeby, by osobno zbierać szkło bezbarwne i kolorowe. Jeden wspólny pojemnik do jego przechowywania powinien wystarczyć.

Odpady biodegradowalne

W pracowniczej kuchni powinien znaleźć się też kosz na śmieci na odpady, które ulegają biodegradacji. W wielu firmach zapomina się o nich, ale w rzeczywistości ten rodzaj odpadów jest dość popularny. Skórki od owoców, resztki posiłków czy niektóre wypełnienia paczek, powinny bezwzględnie trafić do tego kosza, by docelowo nie wylądować na składowisku odpadów. Materiały biodegradowalne mogą stanowić wartościowy kompost, więc bez wątpienia powinno się skupić na ich zbiórce. Biurowy kosz na śmieci na ten typ odpadów trzeba jak najczęściej opróżniać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *