Gdzie jest Twoje zamówienie – czyli droga, jaką pokonuje Twoja paczka

Na pewno każdy się kiedyś zastanawiał nad drogą, jaką pokonuje zamówiony przez nas towar. Oczywiście w przypadku spedycji krajowej nie jest to zbyt skomplikowane, jednak sprawa wygląda całkiem inaczej, gdy czekamy na prezent zamówiony na Ali Express – wtedy przewóz odbywa się już z wykorzystaniem transportu międzynarodowego. W poniższym artykule postaramy się prześledzić trasę, jaką odbywają małe i duże zamówienia oraz jednocześnie przybliżmy aspekty funkcjonowania międzynarodowych firm logistycznych typu Rhenus Polska, jak i sposób pracy mniejszych przewoźników w rodzaju rodzimych firm spedycyjnych.

Czas to zawsze priorytet

Czas to jeden z podstawowych problemów, jaki dotyczy w ogóle transportu, a w przypadku firm logistycznych jest podstawowym parametrem, według jakiego możemy ocenić jakość wykonania zadania – choć oprócz napiętych terminów, to również jakość decyduje dziś o właściwej ocenie usługi firm spedycyjnych. Nie przyspieszymy terminu przypłynięcia kontenerowca, tak jak podróż na drugi koniec Polski nie zajmie tylko chwili, ale spedycja krajowa o mniejszych gabarytach i krótszym czasie dostawy sprawia, że po dotarciu do kraju docelowego odbiór zamówionego towaru nie zajmuje więcej niż dobę.logistyka, transport, spedycja, Rhenus Logistics

Jakość jako podstawa

W branży usługowej, do której bez wątpienia należy działalność firm logistycznych, jakość ich świadczenia stanowi nawet o połowie oceny wykonania zadania przez klienta. Szczególnie widać to w międzynarodowych przedsiębiorstwach, jak Rhenus Polska, gdzie działy zajmujące się jakością świadczonych usług są rozwinięte nie mniej, niż w branży finansowej czy doradczej. Zadowolony klient zawsze gdy chce może sprawdzić, gdzie znajduje się jego przesyłka – szczególnie, jeśli współpracują ze sobą dwa lub trzy rodzaje transportu międzynarodowego.

Czytaj również  Jakie elementy powinna zawierać faktura?

Logistyka rządzi wszystkim

W przypadku dużych zamówień, a szczególnie tych związanych z transportem międzynarodowym, warto korzystać z usług globalnych grup logistycznych jak wspomniany wyżej Rhenus Polska. Doświadczenie wyniesione z lokalnych rynków po tak długiej na nim działalności oraz charakter międzynarodowej korporacji sprawia, że zamówienie kontenera z Chin pod drzwi swojego magazynu jest łatwe jak zakup na jednej z platform aukcyjnych czy sprzedażowych. Odpowiednio zaplanowany harmonogram trasy, jaką przebywa zamówiony towar to podstawa udanego przedsięwzięcia.

Szybki transport krajowy

Transport międzynarodowy kończy się w momencie odbioru towaru z portu – zgodnie z definicją transport wewnątrz UE nim nie jest. Tutaj duzi gracze preferują podwykonawstwa lokalnych firm spedycyjnych, które same dbają o odpowiednią logistykę na ich fragmencie drogi jaką pokonuje nasza paczka. Mniejsze gabaryty nie wiążą się z ograniczeniami, jakie narzuca na firmy spedycyjne ładowność pojazdu – od przekroczenia granicy kraju nie przekracza doby. Potem pozostaje już tylko kontakt do klienta z informacją o której paczka będzie dostarczona.

Kilka słów podsumowania

Generalnie w ten sam sposób wygląda organizacja i droga paczki pod nasze drzwi. Nie ma tu większego znaczenia, czy zamawiamy sukienkę z Ali Express, czy dwa kontenery sprzętu RTV AGD – sposób działalności firm logistycznych będzie zupełnie taki sam. Najważniejsze jest umiejętne sprzężenie wszystkich rodzajów transportu międzynarodowego, by finalnie towar trafił we wskazane miejsce i w ustalonym terminie. Duża konkurencja w branży sprawia, że szybkość i jakość usług spedycyjnych będzie tylko rosnąć, a dynamiczny rozwój lokalnych firm może niedługo wyznaczać obowiązujące trendy.

Czytaj również  Rodzaje usług detektywistycznych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *