Gdzie jest Twoje zamówienie – czyli droga, jaką pokonuje Twoja paczka

Na pewno każdy się kiedyś zastanawiał nad drogą, jaką pokonuje zamówiony przez nas towar. Oczywiście w przypadku spedycji krajowej nie jest to zbyt skomplikowane, jednak sprawa wygląda całkiem inaczej, gdy czekamy na prezent zamówiony na Ali Express – wtedy przewóz odbywa się już z wykorzystaniem transportu międzynarodowego. W poniższym artykule postaramy się prześledzić trasę, jaką odbywają małe i duże zamówienia oraz jednocześnie przybliżmy aspekty funkcjonowania międzynarodowych firm logistycznych typu Rhenus Polska, jak i sposób pracy mniejszych przewoźników w rodzaju rodzimych firm spedycyjnych.

Czas to zawsze priorytet

Czas to jeden z podstawowych problemów, jaki dotyczy w ogóle transportu, a w przypadku firm logistycznych jest podstawowym parametrem, według jakiego możemy ocenić jakość wykonania zadania – choć oprócz napiętych terminów, to również jakość decyduje dziś o właściwej ocenie usługi firm spedycyjnych. Nie przyspieszymy terminu przypłynięcia kontenerowca, tak jak podróż na drugi koniec Polski nie zajmie tylko chwili, ale spedycja krajowa o mniejszych gabarytach i krótszym czasie dostawy sprawia, że po dotarciu do kraju docelowego odbiór zamówionego towaru nie zajmuje więcej niż dobę.logistyka, transport, spedycja, Rhenus Logistics

Jakość jako podstawa

W branży usługowej, do której bez wątpienia należy działalność firm logistycznych, jakość ich świadczenia stanowi nawet o połowie oceny wykonania zadania przez klienta. Szczególnie widać to w międzynarodowych przedsiębiorstwach, jak Rhenus Polska, gdzie działy zajmujące się jakością świadczonych usług są rozwinięte nie mniej, niż w branży finansowej czy doradczej. Zadowolony klient zawsze gdy chce może sprawdzić, gdzie znajduje się jego przesyłka – szczególnie, jeśli współpracują ze sobą dwa lub trzy rodzaje transportu międzynarodowego.

Czytaj również  Logistyka – jakie są zasady transportu na lawecie?

Logistyka rządzi wszystkim

W przypadku dużych zamówień, a szczególnie tych związanych z transportem międzynarodowym, warto korzystać z usług globalnych grup logistycznych jak wspomniany wyżej Rhenus Polska. Doświadczenie wyniesione z lokalnych rynków po tak długiej na nim działalności oraz charakter międzynarodowej korporacji sprawia, że zamówienie kontenera z Chin pod drzwi swojego magazynu jest łatwe jak zakup na jednej z platform aukcyjnych czy sprzedażowych. Odpowiednio zaplanowany harmonogram trasy, jaką przebywa zamówiony towar to podstawa udanego przedsięwzięcia.

Szybki transport krajowy

Transport międzynarodowy kończy się w momencie odbioru towaru z portu – zgodnie z definicją transport wewnątrz UE nim nie jest. Tutaj duzi gracze preferują podwykonawstwa lokalnych firm spedycyjnych, które same dbają o odpowiednią logistykę na ich fragmencie drogi jaką pokonuje nasza paczka. Mniejsze gabaryty nie wiążą się z ograniczeniami, jakie narzuca na firmy spedycyjne ładowność pojazdu – od przekroczenia granicy kraju nie przekracza doby. Potem pozostaje już tylko kontakt do klienta z informacją o której paczka będzie dostarczona.

Kilka słów podsumowania

Generalnie w ten sam sposób wygląda organizacja i droga paczki pod nasze drzwi. Nie ma tu większego znaczenia, czy zamawiamy sukienkę z Ali Express, czy dwa kontenery sprzętu RTV AGD – sposób działalności firm logistycznych będzie zupełnie taki sam. Najważniejsze jest umiejętne sprzężenie wszystkich rodzajów transportu międzynarodowego, by finalnie towar trafił we wskazane miejsce i w ustalonym terminie. Duża konkurencja w branży sprawia, że szybkość i jakość usług spedycyjnych będzie tylko rosnąć, a dynamiczny rozwój lokalnych firm może niedługo wyznaczać obowiązujące trendy.

Czytaj również  Które artykuły biurowe warto kupować „na zapas”?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *