Co powinno się znaleźć w każdym samochodzie?

Odpowiednie wyposażenie samochodu może nie tylko uratować często dramatyczną sytuację na drodze, ale także takiej zapobiec. Często te z będąc w trasie wiele rzeczy może się przydać, a których przez przypadek się zapomniało. Co warto mieć na wyposażeniu każdego auta?

Rzeczy, które na pewno każdy zna

Są to oczywiście wymagane przez prawo warte posiadania ze względów moralnych. Można więc wyróżnić:

Trójkąt ostrzegawczy, który jest o tyle ważny, że jego brak zagrożony jest kara nawet 500 zł! Pojazd podczas każdego postoju powinien być odpowiednio oznaczony przy pomocy trójkąta ostrzegawczego.

Gaśnica – Zdecydowana większość osób gaśnicę przechowuje w bagażniku samochodu. Wbrew pozorom, jest to niedopuszczalne, ponieważ w razie zagrożenia minie sporo czasu, zanim odszuka się ja w bagażniku. Gaśnica powinna znajdować się w miejscu łatwo dostępnym dla kierowcy.

Podobnie jak gaśnica, kamizelka odblaskowa powinna znajdować się wewnątrz pojazdu, ale nie w bagażniku. W razie awaryjnego postoju na autostradzie, kamizelkę należy mieć ubraną już gdy się wychodzi z auta. Podczas drogi z auta do bagażnika można zostać niezauważonym przez nadjeżdżający pojazd, dlatego istotne jest to, aby kamizelka znajdowała się przy kierowcy, np. w oparciu fotela.

Apteczka nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia auta w Polsce. Warto ją jednak posiadać, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać. Nie warto tez kupować tanich i słabo zaopatrzonych apteczek z trzema plastrami. W apteczce samochodowej powinna znaleźć się chusta, nożyczki, bandaż i opatrunek, a także rękawiczki. Warto pamiętać, że zgodnie z art. 162 § 1 k.k., kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Ale sama kara pozbawienia to nic w porównaniu z męką psychiczną osoby, która mogła pomóc, ale tego nie zrobiła, m.in. przez brak apteczki.

Czytaj również  Co to jest bindownica i do czego służy?

Rzeczy przydatne w samochodzie

W samochodzie zawsze powinno się mieć latarkę, aby w nocy móc oświetlić komorę silnika, w razie niespodziewanej awarii a nawet sprawdzenie stanu płynu chłodniczego. Oczywistą rzeczą jest też to, że poza latarką powinien znaleźć się tez lewarek klucz do kół.

Dla osób często podróżujących i lubiących rozmawiać obowiązkowym wyposażeniem samochodu powinien być zestaw głośnomówiący przyczepiany do zasłonki nad kierowcą. Głośnik bluetooth pozwala na bezpieczną rozmowę telefoniczną z druga osobą. Kierowca nie traci z oczu drogi i nie jest zmuszony kierować jedną ręko, co często przyczynia się do wypadków. Zamiast zestawu w formie głośnika można mieć zestaw bluetooth w postaci słuchawki, która zapewnia większą prywatność.

Bardzo przydatną rzeczą w samochodzie, zimą jak i latem są okulary przeciwsłoneczne. Pod czas prowadzenia samochodu kierowca często jest oślepiany przez słońce lub światło odbite od śniegu. Prowadząc w takich warunkach w okularach zmniejsza się ryzyko wypadku lub kolizji wynikających z chwilowej ślepoty przez oślepienie.