W dzisiejszych czasach bez kleju to niemal jak bez ręki. Niezależnie od czego czy na myśli mamy jakieś drobne, prowizoryczne naprawy, rękodzieło czy odgrywaną przez nie rolę w przemyśle.
Na rynku ich rodzajów oraz możliwości, z których możemy wybierać z całą pewnością nie należy, a producenci klejów https://www.buehnen.pl/ wręcz prześcigają się, by w jak najlepszym świetle zaprezentować właśnie swój produkt.
Co można powiedzieć na temat klejów przemysłowych?
Poruszając tą tematykę warto zaznaczyć, że kategoria klejów przemysłowych należy do dosyć szerokich. Obejmuje ona substancje, które wspomagają procesy produkcyjne i montażowe w różnorodnych branżach.
Nie sposób również przeoczyć, że każda z poszczególnych gałęzi przemysłu posiada własne i różniące się od siebie rygory i wymagania, który dany klej musi spełniać, by mógł zostać wprowadzony do użytku.
Szczęśliwie dla wszystkich ludzi, którzy składów oraz zastosowań poszczególnych rodzajów produktów nie są w stanie wyrecytować z pamięci – internet pozostaje kopalnią wiedzy.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Łatwość, szybkość oraz wygoda w nakładaniu zdecydowanie są kwestiami, na które lubimy zwracać uwagę. To właśnie one stanowią tym samym największe zalety użytkowania klejów. Czy jednak wzięcie tylko ich pod uwagę jest wystarczające przy podejmowaniu decyzji o zakupie konkretnego produktu?
Podstawowymi aspektami, na które należałoby zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego do zadania kleju są:
• Typ i wielkość klejonych powierzchni
• Czas klejenia
• Elastyczność połączenia
• Wytrzymałość na obciążenia
• Odporność na warunki otoczenia (np. temperatura, wilgotność)
• Wydajność
• Cena
Różne rodzaje klejów cechują się różnymi parametrami oraz są produkowane z odmiennych substancji, dlatego nie każdy z nich nada się do łączenia wszystkich rodzajów tekstur i powierzchni.
Klej wiecznie żywy – idealnie nadaje się do na tworzenia taśm samoprzylepnych, klejenia płyt styropianowych czy jako klej do etykiet.
Klej kazeinowy stanowi produkt pochodzenia naturalnego i stosunkowo najczęściej wykorzystywany jest do łączenia różnych gatunków drewna, skór oraz tekstur.
Klej poliuretanowy to rodzaj jedno- lub dwuskładnikowego produktu wykorzystywanego m.in. w motoryzacji i lotnictwie. Stosowany jest to łącznia różnych kombinacji: metali, drewna oraz tworzyw sztucznych.
Klej PVA stanowi mieszankę wody i żywicy, która wykorzystywana jest m.in. przy produkcji eko-skóry i opakowań na żywność oraz w znacznym stopniu przy obróbce drewna.
Klej termotopliwy jest substancją, która po zastygnięciu staje się bardzo odporna na czynniki zewnętrzne. Ze względu na swoje właściwości zastosowanie znajduje w wielu gałęziach przemysłu, szczególnie w branży spożywczej.
Wybór kleju nie stanowi więc wcale prostego zadania. Mimo faktu, że obecnie kleje obojętne na działanie substancji, czynników atmosferycznych czy nie powodujących reakcji alergicznych to podstawa, mnogość wyboru, która jest nam dostępna wcale nie ułatwia zdecydowania się na zakup konkretnego kleju. Całe szczęście nawet w przypadku, kiedy wiedza z internetu okaże się niewystarczająca lub zbyt niejasna, sprzedawcy i producenci klejów z radością doradzą w wymagającym zadaniu dopasowania konkretnego produktu do zadania, do którego ma zostać przeznaczony.