dysk twardy ochrona

Z czego wynika niska świadomość istniejących zagrożeń wśród małych firm?

Konieczność ochrony danych będących w posiadaniu przedsiębiorstwa to jeden z najistotniejszych wymogów współczesnego biznesu. Wiele firm nie zdaje sobie sprawy z tego, że dane zgromadzone wewnątrz firmy mogą przyczynić się do poważnych problemów, jeżeli dostanę się one w niepowołane ręce.

Dlaczego małe firmy nie chronią swoich danych?

Jedną z bezpośrednich przyczyn, które stoją za narastającym problemem ochrony danych jest niechęć właścicieli firm do zainwestowania czasu i środków, które mogłyby pomóc w poprawie sytuacji związanej z ochroną danych. Wiele małych firm w pierwszej kolejności stawia sobie za cel osiągnięcie jak najwyższego zysku, zaś pozostałe kwestie schodzą na dalszy plan. Inaczej mówiąc, decyzje obejmujące np. ochronę danych nie przyniosą firmie bezpośredniego zysku. Stąd też potencjalna decyzja o tego typu działaniach zostaje odłożona w czasie.

Innym powodem braku ochrony wrażliwych danych może być poziom ich rozrzucenia i… siła przyzwyczajenia! Nierzadką sytuacją jest, gdy dane firmowe przetrzymywane są na komputerach należących do pracowników. Z pewnością dla przedsiębiorcy jest to bardzo wygodne rozwiązanie – niesie ona jednak ze sobą szereg zagrożeń związanych z dostępem do tych informacji. Przede wszystkim wydłuża się czas potrzebny na odnalezienie konkretnych dokumentów. Z racji tego, że przedsiębiorca niejako „zrzuca” na pracownika odpowiedzialność za całą dokumentację, to przy okazji uzależnia się on od jego obecności w firmie. W końcu, tylko on najlepiej orientuje się gdzie są dokumenty projektu, którego miał przyjemność kiedyś prowadzić…

Czytaj również  Które artykuły biurowe warto kupować „na zapas”?

Dlaczego należy dbać o hasła?

Wśród wielu niebezpieczeństw, na które narażone są mikro- i małe przedsiębiorstwa w związku z wyciekiem danych w pierwszej kolejności trzeba wymienić te związane z niewłaściwą polityką zabezpieczenia dostępu do danych poprzez hasło:

  • Słabe hasło dostępowe: imię dziecka, małżonka czy data urodzenia. Wiele haseł jest prostych do odgadnięcia nawet bez zastosowania specjalistycznych programów do łamania zabezpieczeń.
  • Jedno hasło do wielu usług: sporo liczba użytkowników korzysta tylko z jedno hasła, które służy im do logowania w różnych aplikacjach. Takie podejście jest bardzo niebezpieczne, ponieważ potencjalne włamanie może spowodować utratę dostępu do kilkunastu różnych programów czy aplikacji online.
  • Brak regularnej zmiany hasła: używanie jednego hasła przez długi czas, może znacznie ułatwić działanie hakerowi. Warto wyrobić sobie nawyk stałej, okresowej zmiany wszystkich kodów dostępu.

W każdym z powyższych przypadków, utrata lub złamanie hasła powoduje poważne implikacje, których skutkiem mogą być nawet straty finansowe. Dlatego też, przedsiębiorcy powinni zwracać baczniejszą uwagę na konieczność wypracowania i wdrożenia skutecznej polityki bezpieczeństwa wewnątrz firmy oraz przechowywania dokumentów. Pozwoli to nie tylko uniknąć potencjalnych nieprzyjemności w przyszłości, ale przyczyni się także do poprawy organizacji firmy.