szlifierka

Jak wybrać dobrą szlifierkę?

Wśród narzędzi wykorzystywanych do zadań zarówno profesjonalnych, jak i amatorskich wyróżnia się szlifierkę. Jej zadaniem jest obrabianie różnego rodzaju materiałów, które wcześniej zostały już obrobione innymi narzędziami. Szlifierka nadaje ostateczny kształt powierzchni, a szlifowany materiał jest gładki.

Specjalistyczne narzędzia. Rodzaje szlifierek

Szlifierka jest jednym z narzędzi wykorzystywanych do wykańczania utwardzonej powierzchni przedmiotów, które uprzednio obrabiane były innymi metodami. Wyróżnia się następujące rodzaje szlifierek: trzpieniowe (stosowane w obróbce spawów, odkuwek, małych odlewów, matryc i form wtryskowych), kątowe (używane w przemyśle stoczniowym i podczas produkcji stalowych konstrukcji), taśmowe (do ciasnych i trudno dostępnych miejsc, a także np. do tępienia ostrych krawędzi), oscylacyjne oraz te przeznaczone do prac wykończeniowych, zwane polerkami i używane do przygotowywania powierzchni przed lakierowaniem. Najpopularniejszymi spośród tych narzędzi są szlifierki kątowe, które wykorzystuje się do przecinania i szlifowania elementów z metalu lub do wykonywania nacięć w murze. Szlifierka oscylacyjna jest doskonałym wyborem, gdy chcemy wykorzystywać narzędzie zarówno do obróbki powierzchni płaskich, jak i powierzchni delikatnie zaokrąglonych. Szlifierki mimośrodkowe wykorzystuje je się do usuwania starych powłok malarskich.

Szukamy odpowiednich narzędzi. Jak wybrać szlifierkę?

Jeśli wiemy, jaki rodzaj szlifierki jest nam potrzebny, musimy zdecydować, które spośród narzędzi kupić. Na co zwrócić uwagę? Przy zakupie urządzenia warto również dobrać odpowiednie tarcze, a dzieli się je na dwie grupy – do cięcia oraz szlifowania. Można wyróżnić również tarcze ze względu na rodzaj obrabianego materiału, czyli tarcze do kamienia, metalu, stali oraz tarcze diamentowe

Czytaj również  Dlaczego ceny kart graficznych są tak wysokie?

przeznaczone do cięcia twardych materiałów takich jak kostka brukowa czy ceramika. Szukając odpowiedniej szlifierki, zwróćmy także uwagę na rozmiar stopy. Od niego zależy, jak szybko uda się wyszlifować daną powierzchnię. Teoretycznie, im jest ona większa, tym mniej czasu jest potrzebne do zakończenia obróbki. Przy małych powierzchniach lepiej wybrać mniejszą stopę, która pozwoli na bardziej precyzyjne szlifowanie trudniej dostępnych miejsc. Musimy wiedzieć również, jaka jest liczba oscylacji – im wyższa wartość, tym szlifierka wydajniej pracuje. W specyfikacji podaje się ją jako liczba oscylacji na minutę. Ważna jest także mimośrodowość, czyli odchylenie ruchu stopy od punktu obrotu – im wyższa wartość, tym lepiej pracuje urządzenie. Na działanie szlifierki wpływa także średnica tarczy. Większe tarcze wykorzystuje się w warsztatach i pracach budowlanych. Narzędzia o średnicy 115 mm sprawdzą się przede wszystkim w drobnych pracach domowych.

Szlifierki to narzędzia wykorzystywane podczas obrabiania różnego rodzaju powierzchni. Sprawdźmy ofertę różnych producentów i wybierzmy najlepszą ofertę, czyli wydajną szlifierkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *