Czym usunąć klej na gorąco z lakieru?

Klej termotopliwy cieszy się coraz większą popularnością. W wielu domach znajdziemy ręczny pistolet i laski kleju, które przydają się, gdy trzeba skleić zabawkę czy podkleić listwę. W zakładach stolarskich i w warsztatach samochodowych znajdziemy pneumatyczny pistolet hot melt, którym nakłada się specjalistyczne spoiwo. Co zrobić, gdy klej rozleje się na lakier?

Czym jest klej termotopliwy?

Kleje termotopliwe topią się i aktywują pod wpływem podwyższonej temperatury. Kiedy podda się je działaniu temperatury około 150˚C, topią się i z postaci stałej przechodzą w płynną. Roztopiony, płynny klej aplikuje się, łącząc ze sobą różne materiały. Głównym składnikiem klejów termotopliwych jest kopolimer etylenu z octanem winylu (EVA) lub poliuretanu (PUR) czy poliolefiny (PO). Do tego typu kleju dodaje się także żywice naturalne i syntetyczne, woski, antyutleniacze, platyfikatory i wypełniacze mineralne, które zapobiegają utlenianiu i degradacji kremu. Kleje termotopliwe występują w postaci granulek, lasek oraz poduszek.

Zastosowanie kleju termotopliwego. Gdzie stosuje się pistolet hot melt?

Klej w granulkach lub poduszkach jest używany w warunkach przemysłowych. Klej jest rozpuszczany w specjalnych zbiornikach i aplikowany na klejone powierzchnie przy pomocy węży odpornych na działanie wysokiej temperatury. Często również, zwłaszcza gdy klejone powierzchnie są małe, stosuje się pneumatyczny pistolet hot melt. W warunkach przemysłowych łączy się go wężem ze specjalnymi pojemnikiem, w którym rozpuszcza się granulki kleju. Rozgrzane spoiwo aplikuje się miejscowo.

Czytaj również  Portfele ze skóry

Kupując klej termotopliwy, musimy więc pamiętać o zakupie odpowiedniego narzędzia grzewczego. Pistolet może mieć akumulator, ale do użytku domowego kupuje się taki, który trzeba podłączyć do prądu. Kiedy klej osiągnie pożądaną temperaturę i zacznie się topić, nakładamy go na klejony przedmiot i dociskamy to, z czym sklejamy.

Jak usunąć stary klej termotopliwy? Czy pistolet hot melt będzie potrzebny?

Czasami chcemy usunąć stary klej termotopliwy. Bywa, że w czasie podklejania tapicerki w samochodzie, pistolet hot melt wyślizgnie się z dłoni i niewielka ilość kleju rozleje się na powierzchni lakieru. W takiej sytuacji wystarczy kupić specjalny preparat, którym smaruje się warstwę kleju. Przy pomocy specjalnego klina klej trzeba podważyć, a w szczelinę również wprowadzić preparat, który rozpuści resztki kleju. Ponieważ klej rozpuszcza się pod wpływem wysokiej temperatury, jego warstwę trzeba poddać działaniu strumienia gorącego powietrza, a następnie wyczyścić za pomocą szpachelki.

Klej termotopliwy ma wiele zalet i jest bardzo uniwersalny, więc będziemy go używać do łączenia ze sobą różnych elementów. Pistolet hot melt zawsze warto mieć w domu. Gdy rozgrzany klej rozleje się na lakierowanej powierzchni, nie wpadajmy w panikę, a kupmy odpowiedni preparat, który go usunie.